96'lık dedelerden uzun ömrün sırları

Cuma 06.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 06.11.2009 11:02
ABONE OL
Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Özbek köyünde yaşayan 96 yaşındaki iki yaşlı, köyü ziyaret eden ilçe kaymakamına, uzun ömürlerinde beslenme alışkanlıklarının da etkisinin olduğunu söyledi.

İlçe merkezine 5 kilometre mesafedeki Özbek köyünde yaşayan 5 çocuk ve 15 torun sahibi 96 yaşındaki Selahattin Özbek ile aynı yaştaki 5 çocuk, 21 torun sahibi arkadaşı Ziya Erden, köyün sorunlarıyla ilgili incelemelerde bulunan Tarsus Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan ile köy meydanında karşılaşınca bir süre sohbet ettiler.

Gödekmerdan'a uzun ömürlü olmanın sırlarını anlatan iki yaşlı, ''Allah ömür verdi yaşıyoruz, ama uzun ömrümüzde beslenme alışkanlıklarımızın da etkisi var'' dedi.

Çiftçilikle geçimlerini sağlayan ve köyde ''Asırlık çınar ağaçları'' diye tanınan iki yaşlı, sigara ve alkol kullanmadıklarını, köyde kendi yetiştirdikleri ürünleri yediklerini, perhiz yapmadıklarını söyledi.

Yaşlılar, ''Soframızdan yoğurt, sebze, sarımsak, bal ve yumurtayı eksik etmeyiz. Köyümüzde doğal hayatın içinde yaşıyoruz. Çalışmaktan hiç yorulmadık. Herhangi bir sağlık sorunumuz da bulunmuyor'' dediler.

Kaymakam Gödekmerdan ise her iki yaşlıya da herhangi bir sorunlarında kendisine ulaşabileceklerini belirterek, daha nice sağlıklı yıllar dileğinde bulundu.