30 yıllık işgal sona erdi

Tuzla sahil hattında bulunan villalar ve ticari işletmeler tarafından "Özel mülktür girilemez" tabelaları asılan tenis kortu, basketbol sahası, özel iskele ve kafeteryalar belediye tarafından yıkıldı

Cumartesi 07.11.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 07.11.2009
ABONE OL
Tuzla'da vatandaşların yoğun şikayetleri üzerine çalışma başlatan belediye ekipleri 30 yıldan bu yana işgal edilen noktaları tespit ederek, 3621 sayılı Kıyı Kanunu kapsamında 20 gün öncesinden villa sahipleri ve site yöneticilerine sahiplerine tebligat gönderdi. Hazine'ye ait olan bu noktalarla ilgili gönderilen tebligata rağmen villa sahiplerinin bir girişimde bulunmaması üzerine belediye yıkım kararı aldı. Tuzla Belediyesi'ne ait Zabıta, Fen İşleri ile Park ve Bahçeler Müdürlükleri'ne bağlı ekipler, halkın sahile inmesini engelleyen istinat duvarları, tel örgüler ve demir korkulukları yıkarak 30 yıllık işgali sonlandırdı.

"ÖZEL MÜLK" TABELASI ASMIŞLAR
Kıyı Kanunu'na göre 'kamusal alan' niteliği taşıyan ancak site ve villa sahiplerinin keyfi olarak işgal ettiği alanlar yıkımla birlikte halkın hizmetine açıldı. İstinat duvarı, çit ve demir korkuluklarla çevrilerek "Özel mülktür girilemez" tabelaları asılan tenis kortu, basketbol sahası, özel iskele ve kafeteryalar birer birer yıkıldı.Yeni imar yolları açılarak işgalden kurtarılan sahil hattının "1. Etap Çevre Düzenleme ve Bitkilendirme Projesi" yle yeni bir çehreye kavuşacağı bildirildi. Halka açık mevcut 2.5 kilometrelik sahil şeridinin çalışmaların sona ermesiyle birlikte 11.5 kilometreye çıkarılacağı öğrenildi.

Erdoğan YAPIK / SABAH
Gül KİREKLO / HABER MERKEZİ