"Domuz gribi tedbirleri gülünç"

Cumartesi 07.11.2009 00:00
ABONE OL
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Doç. Dr. Ateş Kara, Türkiye'de domuz gribine karşı alınan tedbirlerin yetersiz, hattâ gülünç olarak nitelendirdi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nın düzenlediği konferansa katılan Kara, "ABD'de bu hastalık dolayısıyla çok sıkı güvenlik önlemleri alınıyor. Mesela New York eyaleti, bütün sağlık çalışanlarının aşılanmasını zorunlu kıldı. Aşı olmayı reddedenlerin sözleşmelerinin feshedilmesi söz söz konusu." dedi.

Virüsün dış ortamda en fazla iki saat yaşabildiğini anlatan Doç. Dr. Kara, bu sebeple okul, hastane ve toplu taşıma araçları gibi yerlerin dezenfekte edilmesinin çok saçma olduğunu savundu.

Salgının çıkışından itibaren geçen sürece de değinen Ateş Kara, virüsün adını ilk defa Meksika'daki domuz çiftliklerinde ortaya çıkmasından dolayı bu şekilde adlandırıldığını belirtti. Doç. Dr. Kara, "Geçen nisan sonunda Avrupa'ya sıçrayan virüs, çok hızlı yayılarak haziranda Afrika hariç dünyanın her yerinde görüldü. Toplam 188 ülkede saptanan hasta sayısı da katlanarak artıyor." şeklinde konuştu.

Yine de korkulduğu kadar kötü bir durumla karşılaşılmayacağını söyleyen Kara, sadece yüksek risk altında bulunan hamileler, astımlı ve diyabetli gibi kişilerin acilen aşılanması gerektiğini vurguladı.