8 soruda A gribi

Belçika'nın La Libre Belgique gazetesi, A gribinin belirtilerinden korunma yollarına, Ankaralı aşıyla ilgili kuşkulardan alınabilecek önlemlere kadar, tüm soruların yanıtlarını derledi

Pazar 08.11.2009
Son Güncelleme: Pazar 08.11.2009
ABONE OL
1-Bu grip nasıl adlandırılmalı?
En başta ilk kez Meksika'da ortaya çıktığı için "Meksika gribi" olarak anılıyordu. Ancak Meksika bu adın kullanılmasını istemedi. Dünya Sağlık Örgütü hastalığın adını A/H1N1 gribi olarak duyurdu. Salgının hızı nedeniyle A gribi H1N1 virüsü olarak geçiyor.
2-Yeni A/H1N1 gribinin belirtileri nelerdir?
Yüksek ateş, kas ağrısı, solunum zorluğu gibi mevsimlik griple aynı belirtileri taşıyor. Öte yandan mevsimlik gribe nazaran daha kısa bir kuluçka dönemi var. Hastalığın ölüme yol açma oranı çok yüksek değil.
3-Komplikasyonlardan kaygı duymalı mıyız?
Takıntı haline getirmemek gerekir. En muhtemel komplikasyon solumun yolu enfeksiyonudur. Çocuklar ve hamileler en büyük risk grubu.
4-Salgının en üst seviyesine erişildi mi?
Bu konuda hiçbir şey bilinmiyor. Bununla birlikte son veriler umut verici. Virüs bulaşan kişi sayısı ekim ayı süresince her hafta ikiye katlanarak ilerliyordu. Ekim başında 4 bin 160 vaka, 7 Ekim'de 7 bin 534, bir sonraki hafta 15 bin 677 ve ertesi hafta 41 bin 193. Ancak geçtiğimiz hafta sayaç 50 bin 415'te kaldı. Grip olan kişi sayısı hâlâ çok yüksek ama artış önceki haftalara nazaran hızını yitirmiş görünüyor.
5-A/H1N1 gribinden korunmak için neler yapmak gerekir?
Çok kişinin bulunduğu kapalı yerlerde kalmaktan sakınılmalı. Eller sık sık yıkanmalı. El sıkışma ve öpüşmeyle birlikte virüs hızla yayılıyor ve bazı eşyaların üzerinde, özellikle kapı tokmakları, asansör düğmeleri ve benzeri yerlerde uzun süre yapışıp kalabiliyor. Buna karşın maske takmanın pek işe yaramadığı söyleniyor.
6-A/H1N1 gribinden korunmak için belirli bir rejim uygulanabilir mi, ya da tamamlayıcı besinler alınmalı mı?
Tedbirlerin yararı henüz kanıtlanmadı. İyi beslenme, meyve ve sebzelerin dengeli tüketilmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından önemli. Ancak A/H1N1 virüsüne karşı kesin koruma aşılama sayesinde mümkündür.
7-Aşısı var mı?
Evet. Hem de birçok. "Antijen" ve "adjuvan"ın bileşiminden oluşan aşının ayrı ayrı da temin edilebileceğinin iyi bilinmesi gerekiyor. Eğer antijenin kısıtlı bir yaşam süresi varsa, adjuvan öne sürülebilir ve belki başka aşılama kampanyalarında kullanılabilir. Zira adjuvan aşıdaki en pahalı madde.
8-Herkes aşı olabilir mi?
Şimdilik herkesin aşı olma hakkı yok. Aşılamada öncelik şeker, astım gibi tıbbi açıdan risk taşıyan hastalar, öğretmenler, sağlık personeli, hamile kadınlar ve 6 aylıktan küçük çocuk sahibi ailelerde. Aşı kampanyasının başarılı olup olmayacağını bugünden tahmin etmek zor. İlk dalga beklenildiği kadar başarılı olamayacak gibi görünüyor. Aşılama oranı mevsimsel grip için aşılamadan çok daha düşük seviyede.