'Bilgi kirliliği yaşanıyor'

Pazar 08.11.2009
ABONE OL
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Masum Burak: "GDO ile ilgili yönetmelik, sert hükümler içeriyor. AB kriterleri esas alındı. Yönetmeliğimiz AB'den ileride. Yönetmelikten sonra GDO'larla ilgili bilgi kirliliği yaşanıyor. GDO denince, domates, elma görüntüsü gösteriliyor. Dünyada ticareti yapılan GDO yaş sebze ve meyve yok. İnsanların kafası karışıyor, yazık oluyor. Hem de bu mevsimde A gribi var iken, yaş sebze ve meyve yenmesine engel olunuyor."
YTÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şeminur Topal: "Bakanlık, yönetmeliği GDO'lu ürünleri izin vermemek için çıkardığını söylese de, yönetmelikte ciddi şekilde eksiklik ve çelişkiler bulunuyor. Yönetmelik çok acele hazırlandı. Akademisyenlerin de görüşlerine başvurulmalıydı."
Ekolojik Üreticiler Derneği Başkanı Levent Gürsel Alev: "Yıllardır kaçak mısır ve soya kontrolsüz olarak giriyor. Yönetmelik, GDO'lu ürünler için denetim ve ithal edilen ürünlerde, etiketleme zorunluluğu getiriyor, 1 yaşa kadar olan bebek mamalarında GDO'lu ürünlerin kullanılmasını yasaklıyor. Ama karnındaki bebeği düşünmüyor. Anne GDO'lu ürünü yerse ne olacak? Yem olarak giren GDO'lu ürünler tohum olarak ekilirse, hayvanlar beslenirse ne olacak? Hem zararlı olduğu kabul ediliyor, hem de çelişkili davranılıyor."
Gıda Güvenliği Hareketi Derneği Genel Başkanı Kemal Özer: "Yönetmeliğe ve bu ürünlerin Türkiye'ye girmesine karşıyız. Danıştay'a iptal davası açacağız. GDO Türkiye dahil tüm dünyada yasaklanmalı. Çünkü GDO, insanlar ve diğer canlıların sağlığını, güvenliğini, geleceğini ve hürriyetlerini tehdit etmektedir."