Kaldırımlardan dizi setlerine

Yeşilçam'ın sevilen jönlerinden biriyken sokaklara, alkolün pençesine ve sefilliğe savrulan Mesut Engin, sanatçı dostlarının vefası ve Darülaceze'nin yardımıyla yeniden setlere döndü

Pazar 08.11.2009
ABONE OL
Bugünkü Mola'mızı bir aktörün karanlıktan aydınlığa çıkışının kısa öyküsü, yeni bir hayata ve sanatına dönüşünün kendi ağzından anlattıklarıyla veriyoruz. Ve diyorum ki; bir oyuncu yeniden doğuyor, yaşasın. Yıldızlıktan, başrol oyunculuğu ve Yeşilçam jönlüğünden sokaklara düşen, kaldırımlarda sabahlayan, saçı sakalına karışmış bir pejmürde hayattan sıyrılan Mesut Engin setlere döndü bile. Bir çocuk oyuncak dükkânına ne kadar yakışırsa o da öylesine en yakıştığı yere, kameraların karşısına geçti yeniden. Yönetmenin "ekşın" komutuyla birlikte tüm gerçeklerden, yaşadığı tüm ıstıraplardan kurtulup senaryonun öngördüğü kişiliğe bürünüyor ve rol kesiyor artık eskisi gibi. Bakın neler konuşuyoruz onunla.

PARILDAYAN DİŞLER...
- Benim için "çakı bulmuş çocuk kadar sevinçli" demişsin, bayıldım bu sözüne Savaş kardeşim.
Ben de senin şu parıldayan dişlerine bayıldım. -Sağolsun Belediye Başkanımız Kadir Topbaş'ın emriyle yapıldı dişlerim. Darülaceze yönetimi yardımcı oldu.
Sette herkes etrafına toplanıp, sana sokulup dokunup şans diliyordu, ne güzel... - Bu müthiş bir moral motivasyon. Başta yapımcımız Cem Özdemir, yönetmenimiz Fide Motan ve oyuncu arkadaşlar, set ekibi hepsi çok sıcaklık gösteriyor. Bizim dünyamız için, sinemacılar, tiyatrocular için "Vefasız" derler ama öyle değilmiş bak.
Son görüştüğümüzde Darülaceze'deydin. Bugünlerin hayalini kurmuştuk seninle. Bak oldu işte... - Yeniden doğuş gibi bir şey bu Savaş. 'Hesaplaşma' dizisini zaten büyük ilgiyle izliyordum. İçimden 'ben de şu dizide olsam ya' diyordum. Dileğim tuttu şükür.

'KİMYAM DEĞİŞTİ'
Heyecan var mı? - Heyecandan da öte kimyam değişti. Bu kez olumlu yönde değişti ama.
Usta oyuncular var yanında. Hüseyin Avni Danyal, Memet Esen, Murat Han, Mete Horozoğlu, Seda Akman, Ali Yiğit, Gökçe Yanardağ var, hiç sıkıntı çekmezsin. - Umarım, Mete Horozoğlu'nun babasını oynayacağım.
(gülerek) Eskiden Hulusi Kentmen'in torununu oynardın, bak şimdi baba oldun. Çok kısa, çok hızlı bir tur attırsana bize iniş çıkışlı hayatından. - Ses Dergisi'nin 1973'te düzenlediği kapak yarışmasında kral seçilip Yeşilçam'a adım attım. Kapak yarışması çok önemliydi. Benden önceki yıl Tarık Akan kazanmıştı dersem daha iyi anlaşılır. Kraliçe ise Necla Nazır'dı. Birlikte film yaptık daha sonra. Ardından çok önemli isimlerle, mesela Kadir İnanır, Ayhan Işık, Perihan Savaş'la başrol paylaştığım 30 film daha.
İyi de para kazandın... - Mankenlik ve fotomodellik de yaptım. Çok para kazandım. Gayet iyi, rahat, zengin bir hayat da yaşadım. Anne babama da güzel hayat yaşattım. Başta genç kızlar herkes severdi beni. Hayranlarım milyonlarcaydı. Sonra şemsiye ters döndü. Hep "Trafik kazası" dedim ama öyle değil. Bir cahillik ettim. Sinirli bir anımda cama yumruk attım. Üstten blok halinde bir cam kütlesi düşüp paramparça etti kolumu. Sinirleri giyotin gibi kesti.