Yunanistan'a gelin gidiyor

Ünlü oryantal Tanyeli, Yunan sevgilisi Alex ile yakında dünya evine giriyor.

Salı 10.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 10.11.2009 12:07
ABONE OL
Atina'da 22 Kasım pazar günü yapılacak düğün için Osmanlı ve Bizans motiflerini taşıyan "Hanedan" isimli gelinliği 25 bin euroya diktiren Tanyeli, düğününde Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ı da görmek istediğini söyledi. Oryantal Tanyeli, büyük bir sorumluluk taşıdığının farkında olduğunu belirterek, "70 milyon insanı sırtıma aldım gidiyorum" dedi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZYunan sevgilisi Alex ile 3 yıl önce Yunanistan'da tanıştıklarını anlatan Tanyeli, "Bir Türk gecesi yapılmıştı. O gecede ben de dans ediyordum. Gayet samimi arkadaşlarımızın olduğu bir yerdi. Aklımda böyle bir şey yoktu. Evliliğe döneceğini düşünmüyordum. Özel hayatımda zaten soğuk duran biriyim. Bana açıldı ve uzun süre sadece arkadaş olarak görüştük. Daha sonra da evlenme kararı verdim. Onun bana olan, benim aileme olan saygısı, benim bütün zorlamalarıma karşı gösterdiği sabrı, kötü günümde yanımda olması beni etkiledi" şeklinde konuştu.

Evlendikten sonra hem Yunanistan'da hem de Türkiye'de yaşamayı düşündüklerini kaydeden Tanyeli, daha önce de farklı ülkelerle Türkiye arası mekik dokuduğunu söyledi. "Müstakbel eşim mesleğime çok saygı duyuyor" diyen Tanyeli, "Ben her zaman bana yakışan, en klas yerlerde, maddiyatı geriye bırakıp dansımı algılayabilecek insanların önünde zaman zaman dans etmeyi düşünüyorum" dedi.

Ünlü oryantal, nikah konusunda Yunan sevgilisi ile strese girdiklerini ifade ederek, "Samimi olarak şunu söyleyeyim. Türk kadını olunca o kadar üzerinizde bir sorumluluğunuz oluyor ki hele bir de yurt dışında Türkiye'yi temsil ediyorsunuz. İster istemez yabancı damat adayı olunca kalbiniz ne kadar istese de o sorumluluk bir türlü izin vermiyor. 70 milyon insanın benim hakkımda güzel düşünceleri var. Beni seviyorlar. Onlara saygısızlık olmasın. Birisi çıkıp da niye Yunanlı damat dediği zaman, o sevgiyi
kaybetmemek için çok şeyle mücadele ettim" açıklamasında bulundu.

Hayatını birleştireceği Alex ile ilgili hem destek hem de eleştiri mesajları aldığını kaydeden Tanyeli, bu sebeple daha önce 3 nikahı iptal ettiğini söyledi. "Beni seven insanların sevgisi eksik olmasın diye ben o nikahlara cesaret edemedim" diyen Tanyeli, "Bir keresinde Avustralya'ya, Hindistan'a gittim. Sonunda şuna karar verdim: Aşkın, sevginin dili, dini yok. Allah bize gerçekten sevgiyi öğretiyor, düşman olmayı değil. O benim bütün örf ve adetime ve Müslümanlığıma saygı duyuyor, ben de onunkilere saygı duyuyorum. Ben de böyle kaçmaktansa böyle bir sorumluluğu üzerime almayı tercih ettim. Belki insanlar için bir şeyin anahtarı olur. Belki kalplerine bir su damlası gibi geçmişimizdeki önyargıların yerini daha sevgiye anlayışa bırakabiliriz diye düşünüyorum. Ben ilk Türk-Yunan evliliği yaşacak insan değilim ama ben Tanyeli'yim ve bunun sorumluluğunu yaşıyorum" ifadelerini kullandı.

Tanyeli, düğüne 120 kişinin davet edildiğini belirterek, "İkimizin de çok kabalalık ailesi yok ama bir de baktık ki benim ailem yok diye hüzünlenirken birden Türkiye'de çok büyük bir ailem olduğunu fark ettim" dedi.

Türk ve Yunan adetlerinin ön planda tutulacağı düğünü Atina'da bir otelde yapacaklarını kaydeden Tanyeli, kına gecesinin ise İstanbul'da yapılacağını söyledi. Kına gecesi, gelin ve damat hamamı yapılacağını ve organizasyonun tamamen Türk adetlerine göre yapılacağını belirten Tanyeli, "Ama oradaki otelde de şampanya havyar yerine Yunanlıların uzosu, Türklerin de rakısı, onların dolmadesleri bizim de dolmalarımız olacak" dedi.

"AŞK İÇİN DİN DEĞİŞTİRSEK SAHTEKARLIK OLUR"

Tanyeli, "Elhamdülillah Müslüman'ım" diyerek, erkek arkadaşının dinini değiştirmesini istemediğini söyledi. Yunan sevgilisinin de kendisinden böyle bir şey beklemesini istemediğini anlatan ünlü oryantal, "Ben yıllardır camiye giderim, dua ederim. Bunu çok fazla zikretmem. Her kapıyı Allah'ın adı ile açarım ve bunu hiç kimse için değiştiremem. Ben kiliseye de gittim, Hindistan tapınaklarına da gittim. Oraya da girdiğimde besmele ile girerim. Oranın da bir ibadethane olduğunu bilirim. Birisinin aşkı için
dini değiştirmesi bana göre çok yapay. Ben böyle doğdum, topraktan buyum. Bunla doyuyorum. Bütün kapılarım Allah'a olan sevgimden açıldı. Karşımdaki insan da çok inançlı biri. Ben onun aşkı için değişsem bir sahtekarlık olur, o da benim aşkım için değişse bir sahtekarlık olur. Onun Allah'tan korkması da benim için güzel bir şey" dedi.

Kayınvalidesinin "Bari Yunanca 'merhaba, nasılsınız' söylemeyi öğren" diyerek kendisine kızdığını anlatan Tanyeli, bu konuda bencil davrandığını söyledi. Tanyeli, damat adayının Türkiye'de çok vakit geçirdiğini ve Türkçesinin iyi olduğunu belirterek, "Dersler alacağım. 'Nasılsın, iyi misin, teşekkür ederim' gibi kelimeleri öğreneceğim" diye konuştu.

Tanyeli, "Siyasi sorumluluk hissediyor musunuz?" sorusuna da, "Ben bu sorumluğu çok yoğun hissediyordum. Bunu gelinliğimle de gösterdim. Üstüme bir Türk gelinlik kaftanı giydim. Bizim motiflerimizi, kültürümüzü yansıtan bir gelinlik. Bu gelinliğin özelliği de o sorumluluk. Bu gelinliğe bakınca bu sorumluluğumu yansıtıyor. 70 milyonu sırtıma aldım gidiyorum. Güzel olan ortak bir nokta var, üzerindeki bütün işler Bizans-Yunan ve Osmanlı kültürünü yansıtıyor" diye yanıt verdi.

Gelinliğinin 5 bin adet kristal, swarovski ve inci taşlarla el işçiliği ile hazırlandığını belirten Tanyeli, "Baktığınız zaman Osmanlı işlemeleri göreceksiniz. Hepsi el emeği göz nuru. En önemli özelliği de 2 kültürü yansıtması. Benim için bu düğünün anlamı, ikimizin sevgisinden çok 2 ülkenin birbirine olan şu andaki anlayışını temsil etmesi" dedi.

"DÜĞÜNÜMDE BAŞBAKANIMIZIN EŞİNİ GÖRMEK İSTERİM"

Düğünde 120 kişilik kısıtlı bir davetli topluluğu olacağını söyleyen ünlü oryantal, "Benim için çok özel insanlar geliyor. Yunanistan'dan milletvekili ve bakanların geleceğini söyledi Alex Bey. Bizim ülkemizin başbakanının yapacak işi vardır, hepsine saygı duyuyorum ama hanımlarının beni yalnız bırakmasını istemem. Türk toplumunda deli cesareti isteyen bir iş yaptım. Belki Türk toplumunda hanımların aykırı gibi gördüğü bir iş yaptım. Hep onların ailesinin kızı olmak istedim. Onların kına gecelerinde dans
etmek istedim. Hep hanımlar beni Tanyeli yaptı. Açıkçası kına gecemde, düğünümde bakanlarımız ve özellikle de Başbakanımızın eşini görmek isterim" şeklinde konuştu.

Ünlü oryantal Tanyeli, Emine Erdoğan ile özel bir bağı olduğunu belirterek, "Kaza geçirdiğimde de zikretmiştim bunu, rüyamda görüyordum. Hiç tanışmadım ama enerjisini hep hissediyorum. Bu önemli günümde yanımda olmasını çok isterdim. Ben resmi prosedürün nasıl olacağını, protokol kurallarını bilmiyorum ama sizin aracılığınızla burada davet etmiş olayım. Kına gecemde ya da düğünümde görseydim dünyanın en mutlu insanı olurdum" dedi.