Yine Hataylı müdire

Sakine Cihat gibi bir bankanın Hatay şubesinden Songül Çiğdem'in de aynı yöntemle 10 milyonluk yolsuzluk yüzünden tutuklandığı ortaya çıktı

Çarşamba 11.11.2009
Son Güncelleme: Salı 10.11.2009
ABONE OL
İskenderun'da Sakine Cihat'ın, müşterilerin paralarıyla döviz alım satımı ve borsada yatırım yaparak 19 milyon 500 bin TL'lik zarara neden olmasının ardından, 10 milyonluk zararla suçlanarak 1 ay önce tutuklanan bir bankanın Hatay Şubesi'nde görevli Songül Çiğdem Berber'in de benzer yöntemler kullandığı ortaya çıktı. 10 Ekim'de tutuklanan Berber'in, yine Cihat ve Kerviel gibi 5 yıldır hiç izin kullanmadığı belirlendi. Hatay'ın Samandağ ilçesinde yaşayan 32 yaşındaki Songül Çiğdem Berber, 5 yıl önce, İskenderun'daki yolsuzluk gibi bir bankanın Hatay şubesinde çalışmaya başladı. Babası da emekli bankacı olan genç kadına güven duyan ilçedeki birçok tanıdığı, paralarını Berber'in bankasında değerlendirmek istedi. 150 müşterisinin hesabını yöneten genç kadın, müşterilerden habersiz olarak, başka bir banka şubesine aktardığı paralarla borsada yatırım yaptı, ancak borsada kaybetmeye başlayınca, bilgisayarında hazırladığı program üzerinden mevduat sahiplerine sahte belge ve banka cüzdanı yaparak, usulsüzlüğü gizledi. Olay geçtiğimiz ay hesaplarında eksik olduğunu fark eden bazı müşterilerin ihbarıyla ortaya çıktı. Berber suçunu kabul ederek 5 yıldır başka bir banka şubesi aracılığıyla borsadan hisse senedi aldığını anlattı.

'YARGISIZ İNFAZ'
Songül'ün babası Nevfel Berber ise kızının teslim olurken çantasında 120 TL olduğunu söyledi. Berber, "Telefon borcunu bile ben yatırdım. Kızımın beş kuruşu bile yok" diye konuştu. Kızı eğer bir usulsüzlük yaptıysa bundan bütün banka personeli ve genel müdürlüğün haberi olduğunu öne süren Berber, "Ancak nedense müfettişler geldiğinde kızıma konuşma şansı vermemişler. Hemen telefonunu elinden almışlar ve çay ocağında oturmasını istemişler. Yani bir anlamda yargısız infaz yapmışlar" dedi.