Akdağ: Seferberlik başlatacağız

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, giderek yayılma belirtileri gösteren domuz gribi salgınıyla ilgili önümüzdeki 3- 4 ayda ülke genelinde seferberlik başlatacaklarını söyledi.

Perşembe 12.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009 17:49
ABONE OL
Bakan Akdağ, açılış törenleri için geldiği Düzce'de gazetecilerin domuz gribiyle ilgili sorularını cevapladı. Domuz gribinden ölenlerin sayısını arttığını belirten Akdağ, şunları söyledi: "Şu bir gerçek ki hastalık tehlikeli bir hastalıktır. Özellikle birkaç ay içinde ciddi bir mücadele gerekiyor. Bakanlık olarak tüm önlemleri aldık. Ülke genelinde söz konusu hastalıkla ilgili bir seferberlik başlatıyoruz."

DOMUZ GRİBİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

DÜNYANIN DOMUZ GRİBİ HARİTASI

İŞTE DOMUZ GRİBİNDEN KORUYAN GIDALAR

Aşı yapma çalışmalarına değinen Akdağ, bu konuda gönüllülük esasına dayalı bir uygulama yaptıklarını belirterek, "Bu konuda ilk olarak sağlık çalışanlarına aşı yaptık. 16 Kasım Pazartesi gününden itibaren kronik hastalığı olanları ve okullarda çocuklarımıza aşı çalışması başlatacağız. Tüm dünyada etkisini giderek artıran hastalığı en az hasarla atlatmak için tüm çalışmaları yapıyoruz." dedi. Bakan Akdağ, daha sonra Düzce Valiliği'ne geçti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Türk Kızılayı Batı Karadeniz Afet Yönetim Merkezi'nin açılışını da yaptı. Üzerlerine Türk Kızılayı elbisesini giyen Akdağ ve Çubukçu, afet merkezini gezdi, yetkililerden bilgi aldı. Bakan Akdağ ve Çubukçu, kriz merkezinde yetkililerin yaptıkları sunumları izledi. Kriz merkezinde Türk Kızılay'ının Filistin, Darfur ve Pakistan'da bulunan insani yardım ekibiyle telekonferans bağlantısı kurdu. Bakan Akdağ ve Çubukçu, açılışın ardından Düzce'den ayrıldı.

VALİ GÜLER: 9 HASTA YOĞUN BAKIMDA TADAVİ EDİLİYOR
İstanbul Valisi Muammer Güler, domuz gribi nedeniyle 9 hastanın yoğun bakım altında tedavilerinin sürdüğünü söyledi. Hastanelere domuz gribi şüphesiyle çok sayıda başvuru olduğunu belirten Güler, vatandaşlara paniğe kapılmamaları çağrısında bulundu.

İstanbul Valiliği'ndeki, "Güvenli Yaşam İçin Bir Adım Atalım" eğitim programının tanıtım toplantısından sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Muammer Güler, Domuz gribinde gelinen son noktayı anlattı. Vali Güler, "Koruma önlemlerimizi sürdürüyoruz. Toplumumuzda giderek bir bilinçlenme oluşuyor. Şu anda İstanbul'da 9 hasta yoğun bakımda yatıyor. Durumları takip ediliyor. Bu konuda hastanelere çok sayıda başvuru var. Sağlık görevlilerinin aşılanma çalışmaları bitti. Önümüzdeki haftalarda diğer risk gruplarının aşılamaları yapılacak. Okullardaki devam takipler de izleniyor. Paniğe kapılmaya gerek yok." dedi.

Silivri'deki selden etkilenen devlet hastanesinin durumu nedeniyle yapılan eylemle ilgili soruyu da yanıtlayan Vali Güler, "Hastanemiz yeni bitmişti ve hizmete açıldığı sıralarda sel olayı meydana geldi. Bu konuyla ilgili eksikleri tamamlayacağız. Geçici kabul aşamasında olduğu için hastanede tespit yönünden bir aksaklık oldu. Önümüzdeki günlerde Özel İdare kaynaklarıyla süratle eksiklikleri tamamlayacağız. Hukuki formaliteden kaynaklanan gecikmeler olduğuna katılıyorum ama eksiklikler tamamlanacak." şeklinde konuştu.