Kayak merkezlerinde kar sıkıntısı

Yurdun çeşitli yerlerindeki kayak merkezlerinde işletmeciler, sezonun açılması için yeterli karın yağmasını bekliyor.

Perşembe 12.11.2009 00:00
ABONE OL
Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu ayın başında beyaz örtüyle tanışan Uludağ'da bir ara 50 santimetreye kadar çıkan kar kalınlığı, geçen bir hafta boyunca zaman zaman etkili olan yağmurun etkisiyle düştü.

Karın bir ara leke şeklinde göründüğü bölge, gece boyunca devam eden yağışla tekrar beyaz örtüsüne kavuştu. Yetkililer, kar kalınlığının 10 santimetre ölçüldüğü bölgede, yağışın yarından itibaren etkisini kaybetmesinin beklendiğini bildirdi. Hava sıcaklığının gece eksi 1, gündüz 1 derece ölçüldüğü Uludağ'da, sis nedeniyle görüş mesafesinin zaman zaman 50 metreye kadar düştüğü kaydedildi.

KARTALKAYA
Bolu'da bulunan Kartalkaya'da, aralıklarla etkili olan yağışın ardından kar kalınlığı 15 santimetreye kadar yükselmişti. Hava sıcaklığının artması ve sağanak yağış nedeniyle, Kartalkaya'daki karlar eridi. Kayak Merkezindeki otellerin yetkilileri, sezon öncesinde tüm hazırlıkların yapıldığını, kar yağışının istenilen seviyeye gelmesiyle sezonu açacaklarını bildirdi. Bolu Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri ise yarın yüksek kesimlere kar yağacağını ancak etkili bir yağışın beklenmediğini kaydetti.

ERCİYES
Kayseri'deki Erciyes Kayak Merkezi'nde geçen hafta kalınlığı 15 ila 20 santimetreye kadar ulaşan kar, hava sıcaklığının artmasıyla eridi. Yetkililer, dağın 2500 metreden yüksek kesimlerinde kar bulunduğunu ancak kayak sezonunun henüz açılamadığını ifade etti.

DAVRAZ
Isparta'nın Davraz Kayak Merkezi'nde 2 Kasımda düşen mevsimin ilk karı, aynı gün eridi. Davraz'daki Sirene Oteli Genel Koordinatörü Bekir Akkaş, merkezde bu ayın sonuna doğru kar yağışı beklendiğini belirtti.

Akkaş, ''İlk kar yağdı ama tutmadı. Uzun yıllar ortalamasına göre aralık ayında bol yağış olur. Antalya'da yağmur yağdığında Davraz'a kar beklenir. Davraz'daki tesislere ilgi çok fazla ancak herkes kar bekliyor. Kar bol yağarsa bu yıl Davraz'a gelenlerin sayısı çok fazla olur'' diye konuştu.

SAKLIKENT
Antalya'daki Saklıkent Kayak Merkezi'nde 3 küçük işletme bulunuyor. 100 yatak kapasiteli tesislerin yer aldığı Saklıkent'te işletmeciler, merkeze her yıl aralıkta kar yağdığını, bu yıl da gelecek ay başında kar beklediklerini bildirdi.