'Mevsimsel grip sanılan vakaların tamamı A gribi'

Aşı Danışma Kurulu üyesi Prof. Mehmet Ceyhan'a göre, ateş ve kas ağrısı belirtileri görülen vakaların yarısı grip. Ve bu grip hastalarının tümü A gribi. Ceyhan'a göre, ABD'de yapılan burundan aşı daha riskli. Ölümler olacağı da biliniyordu

Perşembe 12.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009
ABONE OL
Aşı Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, A gribiyle (domuz gribi) ilgili soruları yanıtladı. Ceylan'a göre artık mevsimsel sanılan griplerin tamamı A gribi...

1- Mevsim gribi de Türkiye'de çok sık görülmeye başladı. A gribi mi mevsim gribi mi nasıl ayırt edebiliriz?
Artık ayırt etmenize gerek yok. Ateş, kas ağrısı gibi kendini gösteren hastalıkların yarısı zaten grip diğer yarısı ise başka virütik hastalıklar. Ama grip olan hastaları bu A gribi bu mevsim gribi diye ayırt etmeye artık gerek yok. Hepsi A gribidir... Diğer ülkelerde de görüldü ki A gribi ağırlığını koyuyor. Yani bundan sonra bütün gripler A gribi olarak ele alınmalı. Test yapmaya da gerek yok.

2- Amerika'da çocuklara burundan spey halinde aşı veriliyor. O aşı daha mı yararlı?
Hayır. Canlı virüs olarak verilen aşılar daha riskli aşılardır. Yan etkileri de daha fazladır.

3- Amerika felç gibi yan etkileri bulunan adjuvanlı aşıları yapmıyor. Türkiye neden riskli olduğu halde bu aşıları seçti?
Aşılar Fransa, İtalya ve Belçika'da üretiliyor. Bu aşıları üreten ülkeler de kendi vatandaşlarına adjuvanlı aşı yaptırıyorlar. Amerika baştan bu aşıları yüksek oranda sipariş etti. Bizim ödediğimizin beş katını ödedi. Bu nedenle onlara adjuvansız aşı gönderilebildi. Bizim öyle bir şansımız yoktu. Çünkü adjuvansız aşı yok, yetişmedi. Amerika'ya bile yetişmedi. Onlar da şimdi adjuvanlı aşı yapılması konusunda karar almaya çalışıyorlar. Biz ancak hamileler için adjuvansız aşı bulabildik. Amerika dışında hiçbir ülke de bu aşılardan bulamadı.

'SICAKTA DA SÜRER'
4- Önceki akşam Türkiye'deki ölüm oranları 36 diye açıklandı. Bugün 4 kişi daha öldü. Neden ölümler bu kadar hızlandı?
Salgınlar katlanarak büyür. Ölümlerin olması da bekleniyordu. Çünkü hastalanan insan sayısı arttı.

5- Salgın Aralık ve Ocak ayında daha da artacak mı?
Bunu bilemiyoruz. Aşılama ve bağışıklanma ile önünü kesmeyi planlıyoruz. Bu bahara kadar kapımızda. Sıcaklar bile virüsü pek etkilemiyor, hızını sürdürüyor. Belli sayıda insan aşılanarak diğerleri de bağışıklık kazanarak korunabilecek.