Domuz gribi 20 can daha aldı

Sağlık Bakanlığı, ''domuz gribi'' nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 60'a ulaştığını, pandemik grip nedeniyle 202 hastanın hastanelerde tedavi altında olduğunu, bugüne kadar 250 bin kişinin aşılandığını açıkladı.

Cuma 13.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 13.11.2009 18:12
ABONE OL
Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, pandemik grip nedeniyle çeşitli illerde 20 vatandaşın daha hayatını kaybettiği belirtilerek, pandemik gripten yaşamını yitirenlerin sayısının 60'a ulaştığı bildirildi. Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısının ise 202 olduğu, bunlardan 40'ının takip ve tedavisinin yoğun bakımlarda sürdürüldüğü, 11 hastanın da solunum cihazına bağlı olarak takip edildiği belirtildi.

DOMUZ GRİBİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

DÜNYANIN DOMUZ GRİBİ HARİTASI

İŞTE DOMUZ GRİBİNDEN KORUYAN GIDALAR

Açıklamada, aşılama çalışmalarının başlamasından bu yana hacı adayları ve sağlık çalışanlarından (güvenlik ve temizlik hizmetlerinde çalışan sözleşmeli personel, idari işlerde çalışan personel, eczacılar, serbest çalışan diş hekimleri de dahil olmak üzere tüm sağlık çalışanlarından toplam yaklaşık 250 bin kişinin aşılandığı kaydedildi.

Aşılananlar arasında hayatı tehdit edici ciddi yan etkilere rastlanmadığına işaret edilen açıklamada, sağlık kuruluşlarında çalışan bazı personelin aşılama kapsamına alınmadığına dair yapılan açıklama ve haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada, çok sayıda vatandaşın hastanede, bazılarının da yoğun bakım ünitelerinde takip edilmesine ve bu hastalardan bir kısmının hayatını kaybetmesine neden olan pandemik gripten korunmanın bilinen en etkili yolunun aşılanma olduğu vurgulandı.

16 Kasımdan itibaren 6 ay–5 yaş arası çocuklarla tüm yaş gruplarındaki kronik hastalığı olan vatandaşların aşılanmalarına tüm illerde başlanacağı da bildirildi.