Reis hapse girdi, çetenin başına annesi geçti

Adana'da oğlunun cezaevine girmesi üzerine görevini devralan 'Ana' lakaplı 58 yaşındaki Saadet A. ile 14 kişilik çetesi, eş zamanlı operasyonla yakalandı

Cuma 13.11.2009
ABONE OL
Adana'da oğlunun cezaevine girmesi üzerine lideri olduğu çetenin başına geçen 58 yaşındaki annesi "Ana" lakabıyla tanınan Saadet A. ile 14 kişilik çetesi, İstanbul, İzmir ve Adana'da eş zamanlı gerçekleştirilen "altın tabla" operasyonuyla ele geçirildi. Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube'sine bağlı Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, kent merkezindeki kuyumcularda vitrinlerde bulunan yüzüklerin ve Denizli mahallesinde ev ve işyerlerinde artan hırsızlık olayları üzerine çalışmalara başladı. Yaklaşık 6 ay süren istihbarat ve teknik takip çalışmaları sonucu hırsızlık olaylarını gerçekleştirenlerin Aybeyler çetesi olduğu tespit edildi.

'ANA' DİYORLAR
Adana ve çevre illerde hırsızlık yapan çete üyelerini teknik takibe alan polis, "altın tabla" operasyonu için düğmeye bastı. Adana'da 14, İzmir'de 7 ve İstanbul'da 4 eve sabaha karşı eş zamanlı baskın yapıldı. 200 polisin katıldığı operasyonlarda çetenin lideri Saadet A. ile birlikte toplam 14 kişi gözaltına alındı. Çeteyi çökerten polisler şok edici bir gerçeği de gün yüzüne çıkardı. Buna göre çetenin asıl lideri Mehmet Selim A.'nın cezaevinde olmasından dolayı iddiaya göre çetenin başına annesi Saadet A. geçti. Çetenin çaldığı malzemelerin "Ana" olarak hitap edilen Saadet A. tarafından toplandığı, daha sonra paraya çevrildiği ve cezaevinde yatan çete üyelerine gönderildiği, ayrıca kendi ihtiyaçlarını karşıladıkları belirlendi.

EVLERİ TESPİT EDİYORDU

Oğlunun cezaevinde olmasından dolayı çetenin başına geçen Saadet A.'nın özellikle evlerden hırsızlık olaylarında baş rol oynadığı ileri sürüldü. A.'nın özellikle kendi mahallesinde bulunan evlere misafir olarak gittiği ve değerli eşyalarının olup olmadığını öğrendikten sonra çeteyi bilgilendirdiği iddia edildi. Çetenin asıl lideri olan ve halen cezaevinde bulunan Mehmet Selim A. ise Nisan ayında "Haraç almak, işyeri kurşunlama, yağma, işkence yapma" suçlarından yakalanmış ve tutuklanmıştı.