Doğalgaza muayene zorunluluğu geliyor

İGDAŞ, doğalgaz kullanımında güvenliği artırmak amacıyla denetimin zorunlu hale getirilmesi için EPDK'ya başvurdu

Cumartesi 14.11.2009
ABONE OL
İGDAŞ, doğalgaz kullanımının güvenliliğini sürdürebilmek için, iç tesisatların zaman içerisinde meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı, periyodik olarak kontrol edilmesinin zorunlu hale getirilmesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) önerilerini sundu. EPDK'nın olumlu baktığı düzenlemeyle, vatandaşlar iç tesisatlarını, yetkili tesisatçı firmalara kontrol ettirerek, doğalgaz kullanım uygunluk belgesi alacaklar ve doğalgaz dağıtım şirketlerine beyan edecekler. Uygunluk belgesi almayan abonelerin gazı kesilecek. EPDK eğer uygulamayı zorunlu hale getirirse, Türkiye'deki tüm doğalgaz aboneleri için geçerli olacak. Çalışmanın şu anda öneri olarak görüşüldüğünü kaydeden İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan "İGDAŞ, ilk müşterisini 1992 senesinde aldı O tarihten beri kullanılan tesisatlar var. Şu anda 10 yaşın üzerinde 1 milyon iç tesisat var. Bu tesisatlar yıprandığı için ekonomik ömrü azalmış olabilir. Bu nedenle risk oluşturabilirler" dedi.

EN GÜVENLİ YAKIT

Bilinçli kullanıldığında doğalgazın en güvenli yakıt olduğunu da ifade eden Bilal Aslan, 2009'u "Güvenlik ve Tasarruf Yılı" ilan ettiklerini, bu amaçla tüm ilçelerde kombi ve baca uzmanlarıyla birlikte bilgilendirme seminerleri yaptıklarını belirtti.

KOMBİYİ KAPATMAYIN

Tasarruflu kullanım için ipuçları veren Bilal Aslan, kombiyi belli bir ayarda tutarak açma kapama yapılmamasını ve oda ısısının belli derecenin altına düşürülmemesi gerektiğini vurguluyor.