'Elde deliller var, ikinci fail aranıyor'

Musa cinayetinden tutuklanan kuzeni S.K.'nin kefaletle bırakılmasına savcı itiraz etti. Emniyet Müdürü, "Elimizde ciddi deliller var. S.K.'nin yanı sıra cinayette bir kişinin daha ortak olduğunu düşünüyoruz" dedi

Cumartesi 14.11.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 14.11.2009
ABONE OL
Kaybolduktan sonra cesedi bulunan 13 yaşındaki Musa'nın katil zanlısı olarak gözaltına alınan 17 yaşındaki S.K. cezaevine gönderilirken, cinayetle ilgili bazı deliller incelenmek üzere İstanbul Kriminal Laboratuvarı'na gönderildi. Erzurum Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, "Cinayeti sadece bir kişinin işlemediğine dair elimizde ciddi deliller var. Cinayete S.K.'nin yanı sıra bir kişinin daha ortak olduğunu düşünüyoruz. Soruşturmayı bu çerçevede geniş çaplı yürütüyoruz. Özel birim, çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor" dedi.

'CİDDİ DELİLLER VAR'
Polis, cinayete aile içinden bir yada birkaç kişinin yardım ettiği ihtimalini değerlendiriyor. Özel ekip tarafından önceki gün 3 kişi daha ifadesi alınmak üzere Emniyete götürüldü, daha sonra ise serbest bırakıldı. Ayrıca S.K. ile okul önünde aynı fotoğraf karesinde görülen iki kişi de ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Soruşturmayı derinleştiren ve Musa K.'nin annesi Fadime K.'nin ikinci kez ifadesine başvuran polis, cinayetin aile içersinde 'sır' gibi saklanan bir nedenden dolayı işlenmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Mahkeme, yaşının küçük olması ve delillerin tam olmaması gerekçesiyle "adli kontrol" uygulamasına karar vererek S.K.'yi 60 bin TL nakdi kefaletle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar vermişti. Ancak savcı, mahkemenin bu kararına itiraz etti. Soruşturmayı sürdüren savcılar, 'Yeterli delil, ipuçları ve bulgular' olduğu görüşünü belirterek, kefaletle serbest bırakılması kararının kaldırılması yönünde Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulundu.

SAVCIYA İFADE VERDİ

S.K.'nin dün psikolog eşliğinde Cumhuriyet Savcısı'na "3 Kasım günü kesinlikle Musa'yı görmedim. Zaten Musa'yı iyi tanımam, ağabeyi Abdulkadir ile yakın arkadaşım. Abdulkadir'e başsağlığı dileğinde bulunmak için 11 Kasım günü saat 12.00- 12.30 sıralarında Cennet Çeşme Sokak'taki evlerine gittim. Aynı gün polisler tarafından gözaltına alındım. Musa'yı hiç bir şekilde kaçırmadım. Benim kapüşonlu krem renkli montum yoktur. Öyle bir pantalon ve ayakkabım da bulunmuyor. Musa'yı kesinlikle öldürmedim. Bu olayla ilgim yok. Öldürmem için hiçbir neden göremiyorum. Ben Şükrüpaşa Mahallesi'nde oturuyorum, cesedin bulunduğu yere yakın. İstasyon yakınındaki bu araziyi hiç bilmem. Öyle bir metruk yapıdan haberim bile yok" şeklinde ifade verdiği öğrenildi. Zanlının, soruşturma devam ettiği için yakınları ile görüştürülmeyeceği belirtiydi. S.K.'nin serbest bırakıldığı iddiaları, büyük tepkilere neden oldu. Erzurum Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur dün bir açıklama yaparak, "Kimsenin serbest bırakıldığı falan yok. Erzurum'u tahrik etmeye çalışıyorlar" dedi. Bu arada Erzurum Valiliği okul önlerine okulla ilgili olmayan kişilerin yaklaşmaması için yasak çıkardı, okulla ilgisi olmayan kişilerin okula 100 metreden fazla yaklaşması durumunda 100 TL para cezası kesileceğini duyurdu.

MİRAÇ EVE DÖNDÜ
ÖNCEKİ akşam, 11 yaşındaki ilköğretim okulu öğrencisi Miraç Ağdağ'ın okul çıkışı eve gitmemesi üzerine ailesi korkuya kapılarak, kayıp müracaatında bulundu. Ancak Miraç, gece geç saatlerde eve döndü. Küçük çocuğun ailesi ile problemler yaşadığı için akrabalarının yanına gittiği öğrenildi.