Nakil akciğerle A gribini yendi

Türkiye'nin akciğer nakli yapılan ilk hastası Eyüp Üstün'e A gribi teşhisi konuldu. 'En riskli hasta' zamanında ve yoğun müdahale ile iyileşti

Cumartesi 14.11.2009
ABONE OL
Akciğer nakli geçirdiği için risk skalasının en başında yer alan 34 yaşındaki Eyüp Üstün, A gribini atlatarak iyileşti. A gribine karşı en riskli kişiler kronik hastalığı bulunanlar ve organ nakli geçirenler olarak gösteriliyordu. 34 yaşındaki Eyüp Üstün ise bu skalanın en tepesindeki isimlerden biriydi. Zira geçtiğimiz Mart ayında Türkiye'de ilk kez yapılan bir operasyonla akciğer nakli yapılmıştı. Dolayısıyla A gribi salgınına karşı korunması gerekiyordu. Ancak korkulan oldu; Eyüp Üstün, bir hafta boyunca hastalıkla boğuşan kızı ve eşinden virüsü kaptı. Üstün, geçtiğimiz hafta, nakil olduğu İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kontrole gitti. Buradaki doktorlar, Eyüp Üstün'de grip belirtileri gözledi. Boğaz ağrısı, kırıklık, halsizlik, burun tıkanıklığı ve ateş vardı; buna karşın burun akıntısı yoktu. Hemen gerekli tetkikler yapıldı, akciğer filmi çekildi. Ve zatürree tespit edildi. Bu sırada hastanın akciğerinden alınan örnek de İstanbul Tıp Fakültesi referans laboratuvarına gönderildi. Sağlık Bakanlığı ve üniversiteden gelen sonuçlar, A gribini doğruladı.

BİR GÜNDE TOPARLANDI

Tedaviyi sürdüren Dr. Gül Dabak şu bilgileri verdi: "Salgın olduğu için gripten şüphelendik. Müdürlüğe şüpheli vaka olarak ihbarı yaptık. Burun sürüntüsü örneğini Ankara'ya gönderdik. Hasta yatırıldı ve tanı doğrulanmadan, durumu göz önüne alarak anti viral tedaviye yani tamifluya başladık. Akciğer nakilli olduğu için ek tedaviler de uyguladık. İlk günden itibaren de hastalık gerilemeye başladı." Yoğun bakıma alınmaya gerek kalmadan hastanın bir gün içinde ateşinin düşürüldüğünü anlatan Dr. Dabak şöyle devam etti: "Yüksek tansiyonu, ateşi geriledi. Zatürree olduğu için izolasyon sağladık. Tek kişilik odaya aldık, ailesi de zaten evde yattığı için başka hastalarla irtibatı kesildi. Tedavi süresince biz de hastane personeli de maske ile tedbirli olarak hastaya yaklaştık. Geçen haftaya göre çok iyi. Zatürreesi geriledi." A gribi olan hastaların belirtiler görüldükten sonra 7 ile 10 gün kuluçka dönemi geçirdiğini hatırlatan Dr. Dabak, "Hastamız bir süre daha gözetim altında tutulacak. Bağışıklık sistemi zayıf olduğu için ikincil enfeksiyonlara açıktır, koruyucu tedavileri sürdüreceğiz. Tedavisi pozitif sürüyor" dedi.