TCDD: Makinist hatası

Yüksek Hızlı Tren'in (YHT) bazı vagonlarının, Eskişehir'in Hasanbey Mevkiii'nde raydan çıkması ilgili kazanın makinist hatasından kaynaklandığı bildirildi.

Cumartesi 14.11.2009 00:00
ABONE OL
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) Yüksek Hızlı Tren (YHT)'in raydan çıkması ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, 13 Ekim günü saat 12.38'de Eskişehir- Hasanbey mevkiinde konvansiyonel hatta dıray eden yüksek hızlı trenle ilgili olayın hemen akabinde Cumhuriyet Savcısı gözetiminde kaza inceleme heyeti tarafından ilk incelemenin yapıldığı belirtildi.

Cumhuriyet savcısı tarafından el konulan ve dökümleri çıkarılan trenin veri kayıtlarının yer aldığı cihazın incelendiği bildirilen açıklamada, "Sürücünün treni bilgisayarlı otomatik sistemden tam denetim modundan çıkararak, kendi inisiyatifi ile kullandığı tespit edilmiştir. Tren tanımlı seyir hızı olan livre hızı yerine sürücünün belirlediği hızlarda ve livre hızının üzerinde 30 kilometre hızla girmesi gereken makasa 105 kilometre hızla girdiği için olay meydana gelmiştir. Tam denetim modunda iken trenin livre hızını aşması teknik olarak mümkün değildir." denildi.