13 milyon kişi acile koştu yüzde 80'i gripten korktu

60 ölüme neden olan A gribi salgını, acil servislere büyük yük bindirdi. Son 2.5 ayda yaklaşık 13 milyon kişi acile başvurdu, bunlardan yüzde 80'i ise A gribi korkusundan

Pazar 15.11.2009
ABONE OL
Agribi (H1N1) virüsünden ölümlerin başlamasıyla acillere başvurularda da patlama yaşanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre; Eylül ayı başından 10 Kasım'a kadar 13 milyon 482 bin 970 kişi hastanelerin acil servislerine koştu. Bu sayının yüzde 80'e yakınının A gribi korkusundan kaynaklandığı belirtiliyor. Önceki gün, ölü sayısının 60'a ulaştığının açıklanmasıyla, panik daha da arttı. Boğazı ağrıyan, hafif ateşlenenler hastanelere koştu. Eylül ayı boyunca sadece devlet hastanelerinin acil servislerine 3 milyon 702 hasta başvurdu. Eğitim araştırma hastanelerine ise 595 bin kişi rahatsızlık şikâyetiyle gitti.

DİĞER VAKALARA BAKAMIYORUZ

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın da acil servislerin görevinin bu tip hastalardan çok kazalar, yaralanmalar, kalp hastalıkları olduğunu kaydeden Prof. Akın, grip şikâyetleri yüzünden bu tip vakalara yeterli ilgi gösterilmesi konusunda sıkıntı yaşandığını aktardı. "Aşı programından sonra hastalık yatışacak" diyen Akın, "Şu anda 'hemen acil servise gitmeyin' demek kolay değil. Çünkü bazı vakalarda kronik rahatsızlığı olmayanları da etkileyebiliyor. Ancak ağır vaka, solunum yetmezliğinde muhakkak hastaneye başvursunlar" dedi.