Isparta'da kuduz tehlikesi

Isparta Valisi Ali Haydar Öner, Isparta'da 13 farklı bölgede görülen kuduz vakasına karşı helikopterle havadan ilaçlama yapılması gerektiğini belirterek, bunun için Tarım ve Köyişleri Bakanlığından destek istediklerini bildirdi.

Salı 17.11.2009 00:00
ABONE OL
Öner, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk olarak 6 Temmuz'da Dere Mahallesi Beldibi mevkisinde görülen, ardından Gölcük Tabiat Parkı, Atabey, Gönen, Keçiborlu ve Eğirdir'in iki köyünde ortaya çıkan kuduzun yabani hayvanlardan yayıldığını kaydetti.

Kuduz görülen bölgelerin altı ay süreyle karantinaya alındığını ifade eden Öner, ''Yaban hayatından gelen bir salgınla karşı karşıyayız, kuduzu yenmemiz için helikopterle, uçaklarla yem şeklinde aşılama yapmak lazım'' dedi.

Kuduz vakasında yaşanan tehlikeyi Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker'e de bizzat aktardığını kaydeden Vali Öner, havadan ilaçlama için de destek talebinde bulunduklarını söyledi.

Öte yandan, Kurban Bayramı öncesi kuduz karantinaları nedeniyle kafalarında soru işareti oluşan vatandaşlara da uyarılarda bulunan Vali Öner, ''Kurbanlıklarda sıkıntı yok. Hemşehrilerimiz bu görevlerini yerine getirmek istiyorlarsa menşe şehadetnamesine ve veteriner bakımına dikkat edecekler. Kontrollü bölgelerden kurbanlık aldıkları takdirde bir sıkıntı yaşamayacaklardır'' diye konuştu.