Katliam iki yuva yıktı

Bilge köyünde biri kadın iki kişi, saldırıyı gerçekleştiren aileden olan eşlerini boşadı. Davayı açan eşler çocuklarının velayetini de istemedi

Çarşamba 18.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 18.11.2009
ABONE OL
Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde 44 kişinin öldüğü katliamda annesi ve ablasını kaybeden Asuman Çelebi saldırıyı gerçekleştiren aileden olan kocasını Ferhat Çelebi ise karısını boşadı. Bilge Köyü'nde 4 Mayıs 2009 gecesi 44 kişinin öldürüldüğü baskının ardından öksüz ve yetim kalan onlarca çocukların yanı sıra yıkılan evlilikler kaldı. Saldırıya uğrayan ailenin kızı olan Asuman Çelebi saldırıyı gerçekleştirdiği gerekçesiyle bazı kardeşleri tutuklanan eşi Şükrü Çelebi ile evliydi. Henüz 22 yaşında olan Asuman Çelebi, saldırı sırasında ikinci çocuğuna hamileydi. Saldırının ardından eşiyle gitmeyip, köyde kalan genç kadın 31 Ekim günü Mardin Kadın ve Doğam Hastanesi'nde ölü doğum yaptı. Eşi Şükrü Çelebi ise bebeği öldürdükleri gerekçesiyle eşi ve köy muhtarı Abdurrahman Çelebi hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

ÇOCUKLARI DA İSTEMEDİLER
Asuman Çelebi, bunun üzerine kocası Şükrü Çelebi'den, köyde yaşayan Ferhat Çelebi de saldırgan aileden olan ve köyü terk eden eşi Pınar Çelebi'den boşanmak için dava açtı. Dün Mazıdağ Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davalarda taraflar tek celsede boşandı. Asuman Çelebi'nin 1.5 yaşındaki ilk çocuğunun velayeti babasına verilirken, Ferhat Çelebi'nin 7 aylık kızlarının velayeti annede kaldı.

ARTIK GÜVENEMEYİZ
Bilge Köyü Muhtarı Abdurrahman Çelebi, "Karşı taraftan aldığımız kızlara ve karşı taraftan olan damatlarımıza güvenimiz kalmadı. Saldırıyı gerçekleştirenlerle evli olan yakınlarımız da eşlerinden ayrılma kararı alıp boşanma davası açmışlardı. Yeğenlerim Asuman ve Ferhat da bugün yapılan duruşma sonunda eşlerinden ayrıldılar. Severek evlenmişlerdi. Ama artık onlara güvenemeyiz" dedi.