Vatoz nesli tükeniyor

Çarşamba 18.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.11.2009 19:48
ABONE OL
''Yanlış adlandırma'' nedeniyle Avrupa'da yaşayan bir vatoz balığı türünün neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ortaya çıktı.

Fransa Doğa Tarihi Müzesi'nden yapılan açıklamada, farklı iki vatoz türünün birbirine karıştırıldığı ve 2 türün onlarca yıl ''Dipturus batis'' (Mavi Vatoz) grubuna ait sayıldığı belirtildi.

19. yüzyıl ortalarında geçici olarak ''D. flossada'' ve ''D. intermedia'' olarak ayrılan bu iki türün daha sonra ''aynı kefeye konuldukları'' vurgulandı.

Molekül, biçim yapısı ve yaşam özelliklerine ilişkin yapılan incelemelerin iki türün farklı olduğunu ortaya koyduğu, yanlış sınıflandırmanın, aşırı avlanma nedeniyle ''D. intermedia'' türünün azalmasına yol açtığına dikkat çekildi.

2.5 metreden fazla uzunluğa sahip bu türün yaklaşık 20 yılda erişkin duruma geldiği, dolayısıyla üreyemeden avlanma olasılığının çok yüksek olduğu ve bu türün kısa süre sonra neslinin tükenebileceği kaydedildi.

2006'dan bu yana mavi vatoz, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği'nin nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlar listesinde bulunuyor.