Kalpazanlar iş başında - VİDEO

Kurban Bayramı yaklaşırken vatandaş tatlı bir telaş yaşıyor, sahtekarlar ise vatandaşı nasıl dolandıracağının hesabını yapıyor.

Perşembe 19.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 19.11.2009 12:37
ABONE OL
Bayramı fırsat bilen kalpazanların yaklaşık 200 bin lira değerindeki sahte parayı piyasaya sürdüğü ortaya çıktı. Yurt genelinde kalpazan avına çıkan polis, 19 kişiyi gözaltına alırken, sahtekarların para basmak ve sahte parayı elden çıkarmak için izledikleri yöntem herkesi şaşırttı.

Kurban Bayramı öncesinde vatandaşların kurban alışverişlerinden yararlanıp piyasaya sahte para sürdüğünü öğrenen ve kalpazan avına çıkan Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri İstanbul'da 16, Karabük'te 1, Bursa'da 2 kişiyi gözaltına aldı.Baskın yapılan ev ve atölyelerde basımı tamamlanmış yüksek miktarda sahte para, sahte para kağıdı, matbaa baskı makinesi ile çok sayıda farklı kuruma ait mühür filmleri ele geçirildi. Kalpazanların sahte para basım yöntemleri ise dudak uçuklatacak cinsten. Baskınlar sırasında ele geçirilen portakal sıkacağının bazı küçük ilaveler yapılarak baskı makinesine dönüştürüldüğü ortaya çıktı.

Şebekenin bastıkları sahte paraları 49 ilde piyasaya sürdükleri tespit edilirken, sahte para miktarının 146 bin TL ve 39 bin ABD Doları olduğu belirlendi. Kalpazanların vatandaşların ya da emniyet birimlerinin dikkatinden kaçmak için camileri bile kullandıkları ortaya çıktı. Camilerde cemaatin namaz çıkışı yardım toplamalarından yararlanan şebeke elemanlarının, sahte yüzlükleri verip para üzeri olarak 90 lira aldıkları belirlendi.

Kurban pazarlarını ağırlıklı hedef olarak seçen sahtecilerin büyük miktarlarda sahte parayı kurbanlık alışverişleriyle piyasaya sürdükleri tahmin ediliyor.

Peki vatandaş sahte parayı nasıl ayırt edecek. Yetkililerin tavsiyeleri şöyle:

SAHTE PARA NASIL ANLAŞILIR?

- Paraları tek tek sayın. Dolandırıcılar sahte parayı gerçek para içine aralıklarla koyuyor. Vatandaş para sayarken dikkatinden kaçıyor.

- Kağıt kalitesine dikkat edin. Sahte paralarda kullanılan kağıdın kalitesi orijinal banknot'tan daha düşük ve üzerindeki resim ve yazılar daha soluk.

- Hologram bandını kontrol edin. Paraya değişik açılardan bakıldığında, hologram bandının farklı renkler verdiğinin görülmesi gerekir.

- Parayı ışığa tutun. Işığa bakıldığında paranın içindeki Atatürk resmi olmayan veya bozuk olan para sahtedir.