Çocukların önünde kurban kesmeyin

Kurban ve çocuk arasındaki ilişkiyi ele alan bir araştırmaya göre, çocuk duygusal bağ kurduğu hayvanın kesilmesi üzerine "yasa giriyor." Kesime tanıklık ederse, etten tiksiniyor

Cuma 20.11.2009
Son Güncelleme: Cuma 20.11.2009
ABONE OL
Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, kurban kesimine tanık olan çocukların yaşadığı travma yeniden gündeme geldi. Nitekim Türkiye'de 500 kişi üzerinde yapılan "Kurban ve Çocuk" konulu araştırma da çocukların kurban kesilirken "yasa girdiğini" ortaya koydu. Ruh sağlıkları bozulan çocuklar, yetişkinlik dönemlerinde bu manzaranın bile etkisinden kurtulamıyor, hatta ciddi beslenme problemleri yaşıyor. Psikolog Doç. Dr. Serdar Değirmencioğlu ve Can Gezgör tarafından yapılan araştırmada kurbanlara ilişkin gözlem ve deneyimlerin çocuklar için zor baş edilen deneyimler olduğu ve uzun süreli etkilediği ortaya çıktı. Veriler, özellikle ölüme, can çekişmeye ve kana şahit olan 5 yaş öncesi çocukların, bundan daha fazla etkilendiğini belirledi. Araştırma, çocukların Kurban Bayramı öncesi eve getirilen hayvanla duygusal bağ kurduğunu ve öldürülmesini kabul edemediğini gösterdi. Çocukların hayvanın kesimini engelemeye çalıştığı, hatta bazı zamanlar bunda başarılı olduğu da görüldü.

DUYGUSAL BAĞ KURUYOR

Araştırmada, kayıpları için yas tutan çocukların ise ebeveynleriyle çatıştığı, çok sevdiği hayvanını kaybeden çocuğun üzüntüsünün, çoğu zaman anne baba tarafından anlaşılamadığı tespit edildi. Tüm bu sürecin ardından zorla et yedirilen çocuğun et yemekten tiksinmeye başladığını belirten araştırmacılar, "Bu durum, çok sevilen bir hayvanın kurban olarak kesilmesinin doğal sonucudur. Çok sayıda çocuğun yıllarca veya ömür boyu hiç et yemediğini belirledik. Çocukların hayvanlarla kurduğu duygusal bağların küçümsenmemesi gerekir. Bu durum, uzun süreli olumsuz etkilere yol açıyor" yorumunu yaptı.