Köylü kadınlar operayla tanıştı

Mersin'de köylü kadınlar, hayatlarında ilk defa operayla tanıştılar. Daha önce kurdukları amatör tiyatro grubu ve sahneledikleri oyunlarla dikkatleri üzerlerine çeken Arslanköylü kadınlar, bu kez operayla tanıştı.

Cuma 20.11.2009 00:00
ABONE OL
Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) tarafından hayata geçirilen eğitim etkinlikleri kapsamında, Kültür Merkezi'nde sahnelenen 'İstanbulname' adlı opereti izleyen köylüler, büyük heyecan yaşadı. Etkinlik öncesinde opera sanatçılarıyla fuayede biraraya gelen köylü kadınlar, merak ettikleri sorulara yanıt aradılar.

MDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Hasan Alptekin, kadınlarla yakından ilgilenerek onların kendisine yöneltmiş oldukları sorulara içtenlikle yanıt vermeye çalıştı. Ferdi Merter'in kaleme aldığı, Turgay Erdener'in besteleyip Murat Atak'ın sahneye koyduğu 'İstanbulname' adlı operetinin orkestra şefliğini Vladimir Lungu üstlenirken, eserin sahne tasarımının Seyhan Atamer, giysi tasarımının Gülden Sayıl, ışık tasarımının da Tarı Deniz'e ait olduğu kaydedildi.

MDOB Korosu'nu Özlem Nemli'nin çalıştırdığı koreografideyse Başak Özenç'ın öne çıktığı ifade edilirken, Nazlı Alptekin, Kıvanç Uğraşbul, Işıl Cavga, Mustafa Özer, Ufuk Kasar, Korhan Dinçer, Hasan Alptekin, Neslihan Ulaş, Özkan Çavdaroğlu, Tolga Erden, Hakan Bölükbaşı, Ayşegül Serdar, Yusuf Ziya Büyükaslan, Hakan Yıldız, Serkan Karagöz, Zeynep Özgür Günal, Başak Özenç, Hasan Berk, Süleyman Tekin, Özer Öndeş, Erdem Özdemir, Alpay Noyan Özbay, Ercüment Şirin, Hulusi Polat, Levent Yetkin, Adnan Baydar ve Ali Nacakçıoğlu gibi isimler sahne aldı.

Etkinlikle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Hasan Alptekin, eğitim etkinliklerinin zamanla bir kültür projesine dönüştüğüne dikkat çekerek, buradaki amacın kendi köylerinde klasik müzikle tanışan insanların, bu kez opera ve bale sanatlarını keşfetmesi olduğunu anlattı. Alptekin, daha önce Arslanköylü kadınların köylerinde kendilerini ağırladığını hatırlatarak, "Ben onları meslektaşlarımız olarak görüyorum. İmkansızlıklar içinde icra ettikleri sanatı, bu kez olması gereken yerde, bir opera sahnesinde ışık, kostüm ve dekor gibi bileşenlerle birlikte izleme fırsatını onlara sunmak istedik. Hep biz onların köyüne gittik. Artık onları burada ağırlamanın vakti gelmişti. Geç de olsa kendilerini bu salonda görmekten büyük mutluluk duyacağız. Gerçekten de orda bir köy var uzakta ve o köy bizim de köyümüz artık" dedi.

Arslanköylü kadınlarsa, hayatlarında ilk defa bir opera sahnesinde temsil izlediklerini dile getirerek, oldukça heyecanlandıklarını ve yeni şeyler öğrendiklerini dile getirdiler.