'Sözleşme kadın haklarına aykırı'

İşadamı Cem Uzan'ın Alara Uzan'la yaptığı evlilik sözleşmesi tepki yarattı. Kadın hakları dernekleri, eşitsiz ve kadın haklarına aykırı buldu. Hukukçular ise Alara Uzan'ın haklarını yitirmesi halinde dava açabileceğini belirtiyor

Cuma 20.11.2009
Son Güncelleme: Cuma 20.11.2009
ABONE OL
Fransa'ya giderek, "siyasi iltica" talebinde bulunan Cem Uzan'ın 1997'de New York'ta evlendiği Alara Uzan (Koçibey) ile yaptığı evlilik sözleşmesi, kadın hakları savunucuları tarafından eşitsiz ve kadın haklarına aykırı olarak nitelendirildi. Hukukçular ise Alara Uzan'ın, bu sözleşmede yer alan maddelere dayanarak haklarını kaybetmesi halinde dava açabileceğini vurgularken, özellikle ihanet konusunun ispatının şart olduğu belirtiyor.

ZENGİNLİĞİ AİLEDEN

Ortaya çıkan sözleşmeye göre Alara Uzan, Cem Uzan'ın zenginliğinin ailesinden kaynaklandığını bilerek, ayrılık halinde bu varlıklar üzerinde talepte bulunmayacağını taahhüt ederken, Cem Uzan'ın evlilik sırasında sahip olduğu servetinin de ailesinin varlığından kaynaklandığına vurgu yapılıyor.

'BÖYLE SÖZLEŞME İMZALANMAZ'
Mor Çatı Vakfı Canan Arın: Ben böyle bir sözleşmenin altına imza atmazdım. İhanetten kastedilen nedir? Bunu bilemiyorum. Sözleşmede büyük bir eşitsizlik söz konusu. Tamamen parayla ilgili yapılmış bir sözleşme. Doğru bir sözleşme değil ama imza atanın kendi bileceği bir şey bu.

KADININ HAKKINA AYKIRI

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Aydeniz Tuzkan: Malları nasıl paylaşacakları ile ilgili bir sözleşme. Avrupa'nın kullandığı bir sistem. Genelde sözleşme şeklinde yapılıyor. Evlenirken bu şekilde sözleşmeler yapılıyor. Hangi malları birlikte paylaşacaklar veya hangisi paylaşmayacaklar, hangi mal şahısların kendi malları. Bunlarla ilgili bir sözleşme yapıyorlar. O sözleşmeye göre de, evlilik sonrası boşanma sırasında bu sözleşme geçerli oluyor. Evlenirken böyle sözleşme yapılması doğal. Bizde yerleşik bir düzen değil bu. Medeni Kanun 2002'de değiştiği zaman, bir yıl içerisinde eski evlilikler sözleşme yapsalardı, evliliğin başından itibaren malları ortak paylaşacaklardı. Edinilmiş mallara katılma rejimi, evliliğin başından itibaren geçerli olacaktı ama bunu çok az kişi yaptı. Aldatma, sadakatsizlik genelde erkeklerin kullandığı bir yöntem. Sadakat göstermedikleri halde erkekler bundan pek zarar görmüyor. Bundan zarar görenler genelde kadınlar. Ortada kadının haklarına aykırı bir durum var. Kadın sadakatsizlik yapınca, malı da olmadığı için daha çok ortada kalıyor. O nedenle sadakat, tarafların birbirine olan yükümlülüklerini yerine getirmemesi ve bir boşanma sebebi. Cem Uzan bir dava açıp, 'Bu sözleşmeye göre paylaşım olacak ama eşim sadakatsiz davranıp, evliliğe zarar vermiştir' deyip, onu mağdur etmek istese, bunu yapabilir.

ZİNADA KADIN KAYBEDİYOR

Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Sema Kendirci: Zina olayında genelde kadın kaybediyor. Buradaki özel olayda kadının hakkı gasp edilmiş gibi görünüyor. Sözleşme serbestliğine dayanan bir durum var. Sözleşme serbestliği var. Üstelik yasadaki ifadesi ile zina halinde, hâkim kararı ile karar verilebileceği belirtiliyor. Bu sözleşme olsa dahi geçerli bir hüküm. Zinayı, malların paylaşımı veya sözleşmenin ortadan kalkması için haklı bir neden sayamazsınız dedik. Evlilik yapmadan önce ben bu sözleşmeyi imzalamasaydım, şunları şunları kaybedebilirdim gibi itiraz etmesi gerekir. Alara Hanım, karşı taraf böyle bir iddiada bulunursa dava açabilir. Zina olayında zinanın ispat edilmesi şarttır. 'Ben gördüm, ben duydum' bunlar yeterli değil. Sözleşme, tarafların bu iddialarını ispatıyla yürürlüğe girebilir. Buna da ancak mahkeme karar verebilir. Bir dedikodu, bu sözleşmenin hayata geçmesi için yeterli değildir. Bu bir kadın olduğu zaman gazete sütunlarında geniş yer buluyor. Büyük bir haksızlık burada yapılıyor. Taraflar dahil hiç kimse, bu konuda bir laf üretemez.

İŞADAMLARININ YÖNTEMİ
Avukat Abdullah Demirhan: Bu tip sözleşmeler çok sık yapılmıyor. Özellikle Türkiye'de zengin işadamlarının başvurduğu bir yöntem. Taraflar arasında bir güvensizlik varsa uygulanıyor. Mal varlığını paylaşımı, boşanmadan sonraki durum, mal ortaklığı gibi durumlar düzenliyor. Bu sözleşmeler kanuna aykırı bir durum taşırsa, mahkeme kararıyla iptal edilebilir. Özellikle ihanet gibi bir durum öne sürülürse, bunu iddia eden tarafın ispat etmesi gerekir. Buna dayanarak sözleşme iptal edildiği takdirde, sözleşmenin lehine olan hükümlerinin yerine getirilmesi için dava açma hakkı var. Açılacak davaya Aile Mahkemesi bakar. Alara Uzan'a böyle bir suçlamada bulunulursa, bu davayı açıp, evlilik birliğinde ihanet olup olmadığının araştırılmasını isteyebilir.

YUNANLI SEVGİLİ İDDİASI

Uzan çiftiyle ilgili basında son günlerde bir iddia gündeme geldi. Çocukları ile birlikte Paris'te bulunan Alara Uzan'ın (Koçibey), gönlünü Yunanlı bir futbolcuya kaptırdığı ileri sürüldü. Cem-Alara Uzan çiftinin bu nedenle Paris'te ayrı evlerde yaşadıkları iddia edildi. Alara Uzan'ın (Koçibey), Yunanlı profesyonel futbolcu ile Haziran ayında kız kardeşi Seben Koçibey aracılığıyla tanıştırıldığı ve sık sık Yunanistan'a gittiği iddialar gazete sütunlarında yer buldu.