Saatler sonra gelen iyi haber

Cumartesi 21.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 22.11.2009 01:14
ABONE OL
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ovit Dağı'nda mahsur kalan 18 kişiye kurtarma ekibinin ulaştığını, hepsinin sağlık durumu ve morallerinin iyi olduğunu söyledi.

Binali Yıldırım, yaptığı açıklamada, saat 00.30 itibariyle 2 kişilik kurtarma ekibinin mahsur kalan sürücü ile 17 yolcuya ulaştığını belirterek, ''Hepsinin sağlık durumu ve moralleri iyi. Şimdi onları nasıl alacağımızı değerlendireceğiz'' dedi.

Yol açma çalışmalarının uzun sürebileceğini ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:
''Ulaşan dağcı arkadaşlar ve şoförle görüştük. Durumları gayet iyi. Ulaşan ekibin yanında yiyecek olarak çok şey yok, ancak arkalarından giden ekip yiyecek ve teçhizat götürecek. Eğer şimdi alabilirsek şimdi alacağız, ama alamazsak şartlar iyileşince alacağız, ama öncelikle hemen almak istiyoruz. Onun koordinesini yapıyoruz. Öncelikle ihtiyaçlarını gidermeyi planlıyoruz. Onu helikopter ile yol açma ekibiyle koordine ediyoruz. Hangisi uygun olursa o şekilde almayı planlıyoruz.''

***

Rize'nin yüksek kesimlerinde etkili olan şiddetli kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiledi. Rize-Erzurum Karayolu araç ulaşımına kapanırken, öğle saatlerinde Erzurum'dan Rize'ye hareket eden birçok araç yolda mahsur kaldı. Mahsur kalan araçların kurtarılması için başlatılan çalışmalar neticesinde yaklaşık 15 saattir Rize-Erzurum karayolunun 67. kilometresinde içerisinde 30 yolcusu bulunan bir midibüs ve 3 kamyon şoförü kurtarıldı. İçerisinde Atatürk Üniversitesi öğrencilerin de bulunduğu 18 kişi taşıyan bir midibüs ise çığ nedeniyle kapanan yolda mahsur kaldı. Midibüsün kısmen çığ altında kaldığı belirtilirken, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu çalışmaları bölgeye yakın bir yerden koordine ediyor.

Rize ve Erzurum istikametlerinden araca ulaşılmaya çalışılırken, midibüsteki 4 kişinin donma tehlikesi yaşadığı öğrenildi. UMKE, Sivil Savunma ve Karayolları ekiplerinin kurtarma çalışmalarında görev yaptığı belirtildi.

"KURTARMA EKİBİNİN IŞIĞINI GÖRÜYORUZ"

Rize-Erzurum Karayolu'nun Ovit Dağı geçitinde çığ düşmesi sonucu mahsur kalan 18 kişiden biri olan üniversite öğrencisi Funda Fener, babasıyla yaptığı telefon görüşmesinde "Kurtarma ekibinin ışığını görüyoruz." dedi.

Rize'nin İkizdere İlçesi Ovit Dağı geçiti Sivrikaya köyü mevkiinde yoğun kar yağışı ve çığ düşmesi sonucu midibüs içerisinde mahsur kalan 18 kişiyi kurtarma çalışmaları, Erzurum ve Rize tarafından çift yönlü olarak devam ederken, mahsur kalan kişilerden umut verici bir haber geldi. Midibüste mahsur kalan 18 kişiden biri olan İspir Meslek Yüksekokulu öğrencisi Funda Fener(21) babası Köksal Fener ile yaptığı telefon görüşmesinde, "Benim ve diğer 17 kişinin sağlık durumları iyi, şu anda kurtarma ekiplerinin ışığını uzaktan görüyoruz" şeklinde bir konuşmanın geçtiği öğrenildi.

Öte yandan, dün geceden beri olay yerinde bulunan Karayolları, Sivil Savunma Arama ve Kurtarma ekipleri ve diğer yardımcı ekiplerin iş makinelerinin yardımıyla konvoy şekilde ilerledikleri belirtildi.

"DONMAK ÜZEREYİZ"

Rize-Erzurum Karayolu Ovit Geçidi mevkiinde meydana gelen çığ nedeniyle midibüste mahsur kalan 18 yolcudan biri olan Erzurum Atatürk Üniversitesi Muhasebe Bölümü öğrencisi Funda Fener, telefonla babası Köksal Fener'le görüştü.

Ovit Dağı'ndaki Karayolları Bakımevi'nde kurtarma çalışmalarını izleyen Köksal Fener, "Funda beni saat 03.00 sıralarında aradı. Daha sonra telefonuna ulaşamadım. En son görüştüğümüzde bana, çok soğuk olduğunu ve üşüdüklerini söyledi. 'Çok korkuyoruz. Arabanın da mazotu bitti. Arabayı çalıştırıp ısıtamıyorlar. Donmak üzereyiz, bizi kurtarın' diye yakındı" dedi.KURTARMAYA GİDERKEN KAYBOLAN 5 KİŞİ BULUNDU

Ovit Dağı'nda mahsur kalan midibüsü aramak üzere, İspir ilçesinden yola çıkan 5 kişinin, çalışmalarda görev yapan Karayolları 12. Bölge Müdürlüğü ekipleriyle birlikte oldukları belirlendi.

İkizdere-İspir kara yolunun 67. kilometresinde, yoğun kar yağışı ve çığ düşmesi nedeniyle bir midibüste dün geceden beri mahsur kalan 18 kişiye yardımcı olmak üzere yola çıkan, İspir Belediyesi'nde görev yapan ve midibüste bulunan bazı kişilerin yakınlarından oluşan 5 kişilik ekibin, bölgede çalışan Karayolları 12. Bölge Müdürlüğü ekipleriyle birlikte oldukları öğrenildi.

Söz konusu kişilerin, sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

5 KİŞİ DAHA KAYIP, AKUT EKİBİ İSPİR'DE

Bu arada mahsur kalan midibüsü kurtarmak için dün gece yarısı İspir Belediyesi'nden dozerle yola çıkan belediye personeli Köksal Yazıcı ve Burhanettin Dağ'dan haber alınamadığı öğrenildi.

Öz-İspir firmasına ait midibüsün çığ düşmesi sonucu mahsur kaldığı haberi üzerine dün gece saat 02.00 sıralarında ilçeden özel bir otomobille bölgeye hareket eden firma yetkilisi Macit Nehir, Şafak Nehir ve Alaattin Ege'den de haber alınamadığı bildirildi. Midibüse ulaşmak için yola çıkan firma görevlileri ile belediye personeline ulaşamayan arkadaşları, endişeli bekleyişlerini sürdürüyor.

Öte yandan kurtarma çalışmalarına katılmak üzere 20 kişilik AKUT ekibinin de bölgeye gelerek kurtarma çalışmalarına katıldığı bildirildi.

RİZE VALİSİ HACIMÜFTÜOĞLU: AİLELER MAHKEMEYE VERSİN
Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Ovit Dağı'nda mahsur kalan otobüsü arama çalışmalarının zorlukla sürdürüldüğünü belirterek, ''Zaman zaman kurtarma ekiplerinin önüne de çığ düşüyor'' dedi.

Vali Hacımüftüoğlu, Ovit Dağı Çamlık mevkisindeki Karayolları 103. Şube Şefliğinde kurulan kriz merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Ovit Dağı'nda dün sabahtan itibaren yoğun kar yağışı başladığını ifade etti. Bu nedenle Ovit Dağı'nda ulaşımın zaman zaman kapandığını kaydeden Vali Hacımüftüoğlu, şunları söyledi:

''Dün gece saat 10.00 civarında da 61. ve 67. kilometrelerde araçlarda mahsur kalanlar olduğu bilgisi geldi. Bunun üzerine Karayolları, Sağlık Müdürlüğü, Emniyet, Jandarma olarak çalışmalara başladık. Sabah saat 06.00 civarında 30 yolcunun bulunduğu otobüs ile 3 kamyon şoförü kurtarıldı. Ancak diğer otobüs 67. kilometrede olduğu için ona henüz ulaşılamadı. Çalışmaları sürdürüyoruz. Ancak ekiplerimiz zorlukla çalışmalarını sürdürüyor. Zaman zaman kurtarma ekiplerinin önüne de çığ düşüyor.''

HELİKOPTER GELDİ
Diyarbakır'dan Genelkurmay Başkanlığınca arama kurtarma helikopteri gönderildiğini belirten Hacımüftüoğlu, ''Helikopter bölgeye ulaştı. Ancak bölgenin çok sisli olmasından dolayı verimli çalışma yapamıyor. Ayrıca helikopterin sesinin çığa neden olabileceğinden endişeliyiz. Havanın iyileşmesini umuyoruz, ama iyileşmese bile bu bizi durdurmayacak. Çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz'' dedi.

''TABELA OLMASINA RAĞMEN YOLA ÇIKILMASI SORUMSUZLUK''
Bu yolda geceleri geçişin yasak olduğunu bildiren tabela olmasına rağmen yola çıkılmasının sorumsuzluk olduğunu vurgulayan Vali Hacımüftüoğlu, şunları söyledi:

''Bu tabelaları akşamdan sabaha buraya dikmediler. İnsanların daha dikkatli, duyarlı olması lazım. Biz çalışmaktan üşenmeyiz ama bu millete, buradaki insanların ailelerine yazık. Yol şu an kapalı, bütün Türkiye kurtarma çalışmasını izliyor ama hala bizi arayıp yolun ulaşıma açık olup olmadığını soranlar var. Bu sorumsuzluktur. Burada mağdur olan ailelerin, firmaları mahkemeye vermesi gerektiğini düşünüyorum. Olay sonrası gerekli çalışmadan sonra biz de gerekli incelemeyi yapacağız.''

Karayolları 10. Bölge Müdürü Zeynel Abidin Yeşil ise 3 greyder ve kurtarma ekipleriyle çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, ''Erzurum tarafından da çalışma yapılıyor. Şu anda Ekşioğlu Yaylası'na ulaştılar'' diye konuştu. Öte yandan, kriz merkezinin olduğu bölgede de zaman zaman sis ve tipi şeklinde kar yağışı olduğu gözlendi. Çamlık mevkisi ile yol boyunca bazı yerlerde ''Dikkat bu yol 17.00-07.00 saatleri arasında trafiğe kapalıdır'' uyarı levhaları dikkat çekti.

MAHSUR KALAN YOLCULARIN İSİMLERİ BELİRLENDİ
Erzurum'dan Rize'ye gitmek üzere yola çıkan çoğunluğu Atatürk Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerden oluşan 18 kişiyi kurtarma çalışmalarına devam ediliyor. Midibüste bulunan öğrencilerden 11'inin kimlikleri belirlendi.

İspir'deki Özispir firmasına ait midibüs, dün akşam saat 17.00 sıralarında 16 yolcu ile birlikte Ovit geçidinden Rize'ye gitmek için hareket etti. Ovit Dağı ile Rize'nin İkizdere ilçesi arasına çığ düşmesi sonucu midibüs, içindeki 18 kişiyle birlikte mahsur kaldı. Yola düşen çığ sebebiyle İspir'e dönemeyen, İkizdere'ye de gidemeyen midibüsün yolcuları, cep telefonu ile yardım istediler. Hasan Aslan yönetimindeki 25 EC 912 plakalı midibüsün muavini Semih Sayın ile birlikte araçta bulunan 16 yolculardan 11'inin kimlikleri belirlendi.

Çoğunluğunu Atatürk Üniversitesine bağlı İspir Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin oluşturduğu midibüste bulunan yolculardan 11'inin isimleri şöyle: "Derya Korkmaz, Funda Şener, Deniz Hacıfazıloğlu, Yavuz Kapsız, Zafer Mutlu, Fatih Sultan Yılmaz, Yakup Erbaş, İsmet Yılmaz, İmdat Çetin, Hızır Deniz ve İsmail Kurcali."

BÖLGEYE SAĞLIK EKİBİ, 50 KİŞİLİK İAŞE VE BATTANİYE GÖNDERİLDİ
Ovit Dağı'nda mahsur kalan otobüsü arama çalışmaları kapsamında, Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bölgeye sağlık ekibi, Kızılay Şube Başkanlığı da 50 kişilik iaşe ve battaniye gönderdi.

Ovit Dağı'nda mahsur kalan otobüsü arama çalışmaları kapsamında, İl Sağlık Müdürlüğü'nün 6 kişiden oluşan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ile 1 UMKE aracı ve 1 ambulans bölgeye gönderildi.Ayrıca, Kızılay tarafından da bölgeye, içerisinde su ve çeşitli gıda malzemelerinin bulunduğu 50 kişilik iaşe ile 50 battaniye gönderildi.

Yetkililer, Karayolları 12. Bölge Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve İspir Belediyesi ekiplerinin de bölgedeki çalışmalarını zor şartlara rağmen, aralıksız sürdürdüklerini ifade ettiler.

Bu arada, Erzurum Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü'nde görevli 10 dağcı da Birlik Müdürü İsmail Eser ile birlikte bölgeye hareket etmişti.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI BÖLGEYE, İKİ HELİKOPTER GÖNDERDİ
İkizdere-İspir kara yolunun Ovit Dağı mevkisinde çığ düşmesi nedeniyle bir midibüs içinde mahsur kalan ve çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu 18 kişiyi kurtarma çalışmaları, bölgede yaşanan yeni çığ düşmeleri nedeniyle güçlükle sürdürülüyor.

Karayolları 103. Şube Şefiliği'ne bağlı Çamlık Bakımevi'nde oluşturulan kriz merkezinde, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu'nun koordinesinde AKUT ve Sivil Savunma ekipleri mahsur kalanları kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Bölgede etkili olan tipi ve zaman zaman bölgeye çığ düşmesi ekiplerin çalışmalarını olumsuz etkiliyor. Bölgedeki her çığ düşmesinin kurtarma ekiplerini 1-2 saat zaman kaybettirdiği belirtildi.

Mahsur kalan midibüs ile kurtarma ekipleri arasında yaklaşık 4 kilometrelik bir mesafenin kaldığı ancak bu bölümün 7-8 noktasına çığ düşmüş olabileceği tahmin ediliyor.

BAŞBAKAN ERDOĞAN BİLGİ ALDI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Vali Hacımüftüoğlu'nu telefonla arayarak, kurtarma çalışmalarına ilişkin bilgi aldığı öğrenildi.

Başbakan Erdoğan'ın görüşmede, Hacımütfüoğlu'na, Genelkurmay Başkanlığı'nın bölgeye 2 adet helikopter daha gönderdiği ayrıca 15 kişilik Doğal Afetler Arama Kurtarma (DAK) Timi'nin de çalışmalara katılmak üzere yola çıktığını bildirdiği öğrenildi.

Öte yandan, mahsur kalan midibüsteki bir üniversite öğrencisinin babası olan Köksal Fener de endişeyle kurtarma çalışmalarını takip ediyor.

Fener, İspir'den yola çıkan kızı ile sabah saat 09.00'da telefonla görüştüğünü ve kızını kendisini durumlarının iyi olduğunu ancak çok üşüdüklerini söylediği belirtti.

ARDAHAN-ŞAVŞAT KARA YOLUNDA MAHSUR KALAN 17 KİŞİ KURTARILDI
Ardahan-Şavşat kara yolunda etkili olan tipi nedeniyle yolda mahsur kalan, aralarında Kars Milli Eğitim Müdürü ile Bayındırlık ve İskan Müdürünün de bulunduğu 17 kişi kurtarıldı.

Edinilen bilgiye göre, Artvin'e gitmek isteyen Kars İl Milli Eğitim Müdürü Recep Aktaş ile Kars Bayındırlık ve İskan İl Müdürü Hasan Saka'nın da aralarında bulunduğu 6 otomobildeki toplam 17 kişi, Ardahan-Şavşat kara yolunun Sahara mevkisinde etkili olan tipi nedeniyle yolda mahsur kaldı. 17 kişi, Kara Yolları 126. Şube Şefliği ekiplerince bulundukları yerden kurtarıldılar.

Bölgeye gelen Şavşat Kaymakamı Salih Altun, kurtarılan 17 kişinin sağlık durumlarının iyi olduğunu belirterek, ''Bugün bölgede kar yağışı ve tipi etkili. Bu nedenle Ardahan ile aramızdaki bağlantıyı kuran yolda 6 araç mahsur kaldı. Kısa sürede söz konusu araçlarda bulunan 17 kişi kurtarıldı. Şu an bir sorun yok'' dedi.