İstanbul'da öğrencilerin yüzde 15'ine 'aşı onayı'

İstanbul'da okullara yollanan aşı formları, A gribi konusunda velilerin çekincelerini ortaya koydu. 3 milyon öğrenciden sadece 450 bin kadarı için ailesi aşı izni verdi

Cumartesi 21.11.2009
ABONE OL
TÜRKİYE'DE A gribi aşısı ile ilgili tartışmalar sürerken, İstanbul'da okuyan 3 milyon öğrenciden sadece 450 bininin aşı olmak istediği belirlendi. Lise ve ilköğretim okullarına dağıtılan formlar, velilerin aşıya güvenmediğini ortaya koydu. İstanbul'a şu ana kadar toplam 360 bin doz aşı gönderildi. İstanbul'da günde 10-15 bin kişi grip benzeri şikâyetlerle hastanelere koşarken Marmara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Önder Ergönül, aşıdan korkunun nedenini 'cehalet' olarak tanımladı. İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıklar ve Klinik Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şadi Yener de "Aşılama konusundaki isteksizlik, salgının yayılması gibi bir sonuç doğuracak" dedi.

Yurtta ve dünyada dün itibariyle öne çıkan A gribine ilişkin gelişmelerden bazıları ise şöyle: '
UZMANLAR KONUŞSUN'

Bulgaristan'ın Burgaz kentinde A gribine yakalanan 7.5 aylık hamile bir kadın ölürken, sezaryenle alınan bebeği kurtarıldı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Saltoğlu uzman olmayan bazı meslektaşlarının açıklamalarıyla halkı yanlış yönlendirdiğini savundu.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde 23-25 Kasım arasında eğitime ara veridi.

Adana'da okullarda devamsızlık oranı yüzde 10'a yükselince Valilik, bugünden itibaren bayram sonuna kadar tatil kararı aldı.