Sis ulaşımı etkiledi

İstanbul'daki yoğun sis nedeniyle aksayan deniz ulaşımı, sisin etkisini azaltmasıyla normale döndü.

Cumartesi 21.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 21.11.2009 16:48
ABONE OL
İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş'den (İDO) alınan bilgiye göre, sabah saatlerinden itibaren etkili olan yoğun sis nedeniyle bazı hatlarda iptal edilen seferler, sisin etkisini azaltmasıyla yeniden başladı. Şu anda herhangi bir vapur, feribot veya deniz otobüsü seferinde aksama olmadığı belirtildi.

METEOROLOJİ BÖLGE MÜDÜRÜ: SİS HAFTANIN İLK İKİ GÜNÜ ETKİSİNİ SÜRDÜRECEK
Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, sisin akşam saatlerinde tekrar yoğunlaşarak kent genelinde yarın ve haftanın ilk iki günü de etkisini sürdüreceğini bildirdi.

Yıldırım, İstanbul ve çevresinde dün akşam saatlerinde başlayan yoğun sisin, sabah saatlerinde de kent genelinde etkisini sürdürdüğünü anımsattı. Sisin öğle saatlerinde Boğaz çevresi dışında etkisini azaltarak pusa dönüşmesinin beklendiğini ifade eden Yıldırım, ''Sisin akşam saatlerine doğru tekrar yoğunlaşarak İstanbul genelinde etkili olmaya devam edeceği beklenmektedir. Sisin yarın ile haftanın ilk iki günü de İstanbul genelinde etkisini sürdüreceği tahmin edilmektedir'' dedi. İstanbul'da görülen sisin, enverziyon (atmosferde yukarı doğru çıkıldıkça hava sıcaklığının artış göstermesi) nedeniyle oluştuğunu anlatan Yıldırım, şu bilgileri verdi:

''Sis, atmosferin üst seviyelerinin yer seviyesine göre daha sıcak olması nedeniyle, soğuyan havanın üst seviyelerdeki sıcak hava nedeniyle yükselememesi nedeniyle oluşmaktadır. Sisin ortadan kalkması için üst seviyelerin soğuması, kuvvetli rüzgar veya havanın ısınarak yer ile üst seviyeler arasındaki sıcaklık farkının ortadan kalkması gerekmektedir.'' Yıldırım, hafta sonu ile haftanın ilk iki günü görülmesi beklenen sis nedeniyle ulaşımda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmalarını istedi.

ATATÜRK HAVALİMANI'NA UÇAK İNİŞLERİ BAŞLADI
İstanbul'da etkili olan yoğun sis nedeniyle Atatürk Havalimanı'na yapılamayan uçak seferlerine yeniden başlandı.

Yoğun sis dolayısıyla saat 02.30'dan itibaren değişik illere yönlendirilen uçakların, saat 10.30'dan itibaren Atatürk Havalimanı'na inişleri başladı. Ancak, biriken seferler nedeniyle iç ve dış hatlardaki uçuşlar rötarlı gerçekleşiyor.

ANKARA'DA SİS HAVA ULAŞIMINI ETKİLEDİ
Ankara'da etkili olan yoğun sis, hava ulaşımında aksamalara yol açtı. Yoğun sis nedeniyle saat 04.30'dan itibaren beş saat süreyle Esenboğa Havalimanı'na uçak inemedi. Bu nedenle biriken seferler nedeniyle iç ve dış hatlardaki uçuşlar rötarlı gerçekleşiyor. Bu arada, etkili olan sis sırasında uçak kalkışlarında herhangi bir sorun yaşanmadığı bildirildi.

ÇANAKKALE BOĞAZI ''SİS''E TESLİM
Çanakkale Boğazı'nda devam eden yoğun sis, deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor.

Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğü (VTS) yetkililerinden edinilen bilgilere göre, Çanakkale Boğazı yoğun sis nedeniyle yaklaşık 6 saattir transit gemi geçişlerine kapalı tutuluyor. Boğazın bazı kesimlerinde etkisini artıran sis nedeniyle görüş mesafesinin sıfırın altına düştüğünü belirten yetkililer boğaz geçişi yapacak gemilerin güvenli seyri için Çanakkale Boğazı'nın her iki yönden transit gemi geçişlerine kapatıldığını ifade ettiler.

Öte yandan, geçici olarak durdurulan Çanakkale-Eceabat ve Gelibolu-Lapseki arasındaki araba vapuru seferleri gecikmeli olarak yapılıyor. Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri de yoğun sisin 24 ve 25 Kasım tarihine kadar etkili olacağını belirterek gün içerisinde pusla devam edecek durumun özellikle sabah ve akşam saatlerinde yoğun olarak hissedileceği ifade etti. Yetkililer, sisin mevsimsel hava olaylarından bir tanesi olduğunu hatırlatarak vatandaşların yoğun sis yaşanan ortamlarda dikkatli olmaları, sürücülerin mevcut kurallara riayet etmeleri gerektiğini kaydetti.

DENİZ ULAŞIMINA SİS ENGELİ
Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde, Marmara Denizi'nde görülen sis, ulaşımı olumsuz etkiledi.

Boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi'nde seyreden yerli ve yabancı bandıralı 34 şilep ve tanker, gece sis dolayısıyla görüş mesafesinin yer yer 50 metreye düşmesi nedeniyle yollarına devam edemeyerek rotalarını Şarköy ilçesi sahillerine çevirdi.

Geceyi, tüm ışıklarını yakarak Şarköy sahillerinde geçiren gemiler, sisin sabah saatlerinde etkisini kaybetmesinin ardından Şarköy'den demir alarak boğazlardan geçmek üzere yola çıktılar. Sis, Şarköylü balıkçıları da etkiledi. Sis nedeniyle bazı tekneler balığa çıkamazken, Marmara Denizi'nde balıkta olan tekneler geri dönerek Şarköy, Mürefte ve Hoşköy balıkçı barınaklarına demirlediler.

EDİRNE'DE SİS NEDENİYLE BAZI BÖLGELERDE GÖRÜŞ MESAFESİ 50 METREYE KADAR DÜŞTÜ
Meteoroloji Edirne Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, hava sıcaklığının en düşük 5 derece olarak ölçüldüğü kentte sabah saatlerinde etkili olan sis, görüş mesafesinin bazı bölgelerde 50 metreye kadar düşmesine neden oldu. Yetkililer, sisin öğleden sonra etkisini kaybedeceğini, akşam yeniden etkili olacağını bildirdi.