Giresun'da etkili yağış: 2 ölü

Giresun'un Yağlıdere ilçesinde 2 kişinin göçük altında kalarak yaşamını yitirdiği yağıştan 13 ilçenin etkilendiği bildirildi.

Pazar 22.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 22.11.2009 14:43
ABONE OL
Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, yörede 2 gündür etkili olan yağıştan Yağlıdere, Dereli, Bulancak, Keşap ve Doğankent ilçeleri başta olmak üzere 13 ilçenin etkilendiği belirtildi.

Meteoroloji yetkililerinin metrekareye 64.6 kilogram yağış düştüğünü, yağış nedeniyle söz konusu ilçelerde heyelan meydana geldiğini, yolların hasar görmesi nedeniyle ulaşımda aksama yaşandığı bildirdiği ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

''Yağlıdere ilçesi Kanlıca köyü Hanyana Mahallesi'nde evleri toprak altında kalan Güler (23) ve Seher (15) Özdemir hayatını kaybetmiştir. Babaları Mustafa Özdemir enkazdan kendi çabalarıyla çıkmayı başarırken anne Fatma Özdemir ise kurtarma ekipleri tarafından enkaz altından çıkarılarak Giresun Pr. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesine kaldırılmıştır. Bu köyde heyelan tehlikesi nedeniyle boşaltılan 5 ev, bir ahır ve bir samanlık toprak altında kalmıştır.

Dereli ilçesinde ise 5 katlı bir bina yıkılmış, burada bulunan 10 ev heyelan tehlikesi nedeniyle boşaltılmıştır. Ayrıca Dereli ilçesine bağlı 3 köyde 6-7 ev yıkılmıştır. Espiye ilçesinde heyelan tehdidi altındaki 4 ev boşaltılmış, bunlardan biri heyelan sonucu yıkılmıştır. Etkili yağış sonucu meydana gelen heyelandan dolayı 13 ilçede 104 köy yolu ulaşıma kapanmış, yapılan çalışmalar sonucu bu sayı 73'e indirilmiştir.

Ekipler, kapalı köy yollarını açma çalışmalarını sürdürmektedir. Giresun Özel İdaresi, Karayolları 104. Şube Şefliği ve DSİ 226. Şube Müdürlüğüne ait iş makineleriyle araç gereçler gerekli çalışmaları yapmaktadır. Yöredeki HES'lere ait iş makineleri de çalışmalarda kullanılmaktadır.''