İETT'nin 'proje' hocası

AKBİL'iyle otobüslere binerek sorunları tespit ediyor. Toplu taşımayı sevdirmek için 'canlı müzik' düşlüyor. İETT'nin akademisyen genel müdürü Hayri Baraçlı iş temposuna molayı Savaş Ay'la verdi

Pazar 22.11.2009
ABONE OL
Öğrencilerinin gözünde hem çok matrak hem de çok "kafa" bir hoca o. Bu nedenle Ekşi Sözlük'te 'canı yakılmayan' ender şahsiyetlerden biri. Doç. Dr. Hayri Baraçlı öğretim üyeliği yaptığı Yıldız Teknik Üniversitesi'ndeki öğrencilerin gözünde bir fenomendi. 'Di'li geçmiş kullanıyorum çünkü 4 aydır durum değişti. O şimdi İETT'de, işin en tepesinde, genel müdür mertebesinde. Metrobüs biletleri geçen hafta zam yiyince kısıtlı öğrenci bütçelerinde zelzele oldu ve talebe milleti fena içerledi hocasına. Tatlı dilli, hoş sohbetli adam göreve geldi geleli özel söyleşi yapmayı kabul etmedi, basın açıklamaları haricinde tek kelime etmedi. E, övünmek gibi olmasın ama bizim cephede durum değişmedi, rica edince kırmadı ve ilk röportaj için o da SABAH'ı seçti. Haydi MOLA verelim, ne konuştuk görelim.

Okulda öğrencilerin bunca sevdiği hocayken İETT kaptanı olup Metrobüs'e de zam yapınca sevgi şemsiyesi terse mi döndü ne?
Nereye varacak bu zamlı tarifelerin sonu?
Zammı yapan genel müdür olarak da kendinizi haklı buluyor musunuz?
İstanbullu otobüs yolcusunu müşteri mi tabir ediyorsunuz?
Bu bilimsel tariflerden biri mi?

Yok, yüzlerce özgün tarifimden biri...Evdeki elimiz, çocuklarımız bile müşterimizdir. Müşteri... Yani 'memnun edilmesi gereken varlık'. Evde seni bekleyen hanıma güler yüzle, güven duygunla, elin erzak dolu paketlerle, çocuklara oyuncak, gülücük, öpücüklerle gideceksin ki memnun olsunlar. Metrobüs bayramda bedava müşteri taşıyacak. Buradan doğacak eksik geliri ancak bu zamlarla karşılayabileceğiz Savaş Abi. Seneye kent içi toplu taşımacılıkta ücretlendirme tarifesi değişecek. İlk uygulaması İETT otobüslerinde yapılan 'İstanbulkart' ı ileri seviyede minibüs ve taksileri de kapsayan şehir kartı haline getireceğiz. Tüm öğrenciliğinde toplu taşıma araçları kullanmış biri olarak haklı buluyorum gençlerin tepkisini.