Dağcı değil hacı adayı

Hz. Muhammed'e "Oku" emrinin geldiği Hira Mağarası hacı adaylarının akınına uğruyor. Geçen hafta oynanan derbi maç da büyük ilgi gördü

Salı 24.11.2009
Son Güncelleme: Salı 24.11.2009
ABONE OL
Hazreti Muhammed'e ilk vahyin geldiği Nur Dağı'ndaki Hira Mağarası'na akın eden hacı adayları, mağaraya girebilmek için ölümü hiçe sayıyor. Hacı adayları, dağcılara taş çıkarırcasına yüksek kayalıklar üzerinde tehlikeli bir oyun oynuyor. Kayalıkların üzerinde namaz kılan, korkusuzca oyuklara giren hacı adaylarının dağ yolculuğu yürek hoplatıyor. Hz. Muhammed'in müşriklerden saklandığı mağaranın bulunduğu Sevr Dağı'na çıkan 100 yaşındaki Gaziantepli Rahime Nine'ye bu kez de Cebeli Nur Dağı'nda rastladık. Kızıyla birlikte Hira Mağarası'nı ziyarete giden Rahime Nine, gençlerin bile çıkmakta zorlandığı dağın tepesindeki ziyaretçilerin de gelenlerin de ilgi odağı oldu. Ziyaretçiler Rahime Nine ile fotoğraf çektirebilmek için adeta yarıştı. Rahime Nine yine aynı hızla dağdan inerek 5 kez tavaf ettiği Kâbe'nin yolunu tuttu. Nur Dağı'nın meşhur maymunları da kendilerine yiyecek de taşıyan insanların ibadet için akın akın gelişini şaşkın bakışlarla izliyorlar.

MİNA'DA HAZIRLIKLAR

Hacı adaylarının Kurban Bayramı'nda kurban kesecekleri ve şeytan taşlayacakları Mina ve çevresinde de çalışmalar hızlandı. Hacı adayları, Kurban Bayramı'nın birinci günü burada kurban kesecek. Bayramın birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü günleri de Cemrelerde (Ulâ, Vusta, Akabe) şeytan taşlanacak. Bu arada Mekke'de gündem, Beşiktaş- Fenerbahçe derbisi gecesi birkaç saatliğine değişti bizim için. Kâbe yakınlarındaki Diyanet İşleri Başkanlığı'na ait bir şeflikte Suudiler ve Diyanet çalışanları birlikte derbi maçını izleyip Mekke'de futbolu konuştuk. Suudi genci Vail Muhammed Baselama, El Vahde'ye yüksek bir ücrete transfer olan Muhammed Nur'u ve futbolun anlamını anlattı onlar için.

İKİ BÜYÜK TAKIMLARI VAR
İki büyük takımı varmış Suudi Arabistan'ın, ve biri Cidde'de biri Mekke'de olmak üzere iki büyük stadyumu. Genelde maçlar Cidde'deki stadyumda oluyormuş. Kralın adını taşıyormuş stad. Suudi Arabistan Ligi'nde 12 takım var. İki büyük takımdan biri Cidde'nin takımı 'El İttihat' öbürü de Mekke takımı 'El Vahde'. Geçtiğimiz günlerde kulüpler arasında önemli bir transfer yapmışlar. Muhammed Nur, İttihat'tan El Vahde'ye geçmiş. En büyük transfer ücreti şimdilik bu. 25 milyon riyal (yaklaşık 12 milyon lira) ... Övgüyle anlattı bunları Baselama, sonrada ekledi: "Muhammed Nur tıpkı Cristiano Ronaldo gibi. Çok seviyorum Ronaldo'yu. Bir de Messi var sevdiğim."

KADIN MAÇ İZLEYEMİYOR

Kadınların stadyumda maç izlemesi yasakmış Baselama'nın söylediğine göre. İnanamayarak soruyoruz, 'kadınların maç izlemesinin cezası kaç yıl' diye istemeden de olsa gülerek. Yüzümüzde donuyor tebessümümüz; yakalanırsa bir yıldan başlayan cezası varmış. 'Ne kadar şanslı olduğumuzu' düşünmeden edemiyoruz. (Kadınların araba kullanması da yasak bu arada...) Muhabbetle birlikte derbi de ilerliyordu. Maç 3-0 sona erdiğinde ise bizim muhabbetimiz yeni başlamış sayılırdı ve biz hala Baselama'nın Fener'i mi Beşiktaş'ı mı tuttuğunu öğrenememiştik. İkisini de biraz tanıyordu Baselama ve her sorduğumuzda mahçup mahçup gülümsüyordu sadece. Mekke'de konuşulacak çok şey vardı ve yapılacak çok da iş. Malum hac dönemi ve ertesi gün erkenden kalkabilmek için derbi sevincini ve muhabbeti yarıda kesmeli. Mekke'de hayat devam ediyor herkes için.