'Para aklamadım, kovuldum'

Kumarhaneler Kralı Sudi Özkan'ın finans müdürü, kara para aklamaya karşı çıktığı gerekçesiyle işten kovulduğunu iddia ederek dava açtı

Salı 24.11.2009
Son Güncelleme: Salı 24.11.2009
ABONE OL
Dünyanın çeşitli yerlerinde otel ve kumarhane işletmeciliği yapan Sudi Özkan'ın Güney Amerika'da Guyana'daki Princess Oteli'nde finans müdürü olarak görev yapan Can Toprak, işten çıkarıldığı gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Kıdem ve ihbar tazminatı için dava açan Toprak, dilekçesinde Özkan'ın şirketlerinde kara para ve vergi kaçakçılığının yapıldığını öne sürdü. İstanbul İş Mahkemesi'ne başvuran Toprak; SABAH'a, Özkan hakkında çarpıcı iddialarda bulundu: "3 bin dolar net maaşla çalıştım. İşe başladıktan 15-20 gün sonra kara para aklandığını gördüm. Kara paraları personel taşıyor. Sudi Özkan, hem çalışanları hem aileleri aracılığıyla şirketin içini dolduruyor. Özellikle çalışan çiftler şirkete elden para getiriyor. Diğer ülkelerdeki personel kayıt dışı olarak aldıkları nakit paraları bana teslim ediyordu. En son GBTI bankasındaki hesabımı kullandılar. Bana sormadan 75 bin dolar havale yapmışlar. Kabul etmedim. Beni tehdit ettiler. Ben de parayı hesabımdan çekerek şirkete harcadım."

'HER ŞEYDEN HABERİ VAR'
Özkan'ın talebi olmadan şirketlerde bilgisayarın tuşuna bile basılamadığını iddia eden Can Toprak, "Personel, casino camiasından gelenlerden oluştuğu için ses çıkarmıyor. Sudi Özkan'ın yanında çalışan kişilerin aileleri, yakınlarını aramalılar. Çünkü aralarından bazıları yok olmuş olabilir" dedi.