Sera Gölü çöplüğe döndü

Trabzon'un Akçaabat ilçesine bağlı Yıldızlı Beldesi sınırları içinde bulunan Sera Gölü, son yağışların ardından yine çöplerle kaplandı.

Yıldızlı Belediye Başkanı Yahya Tarakçı, her yağış sonrası gölün bu hale geldiğini, DSİ'nin yaptığı bentlerinde tam olarak çöpleri tutamadığını söyledi.

Bölgede etkili olan yağmur sonrası DSİ yetkilerine haber verdiklerini belirten Tarakçı, ''Bir dizi incelemelerde bulundular. Ama ne yazık ki gölün üst kısımda bulunan vatandaşlarımız dereye çöp atmaya devam ediyorlar. Bu da gölün her yağış sonrası adeta çöp göl haline gelmesine neden oluyor. DSİ'nin yaptığı bentler de çöpleri tam olarak tutamayınca, bu görüntüler gölün kaderi haline geldi'' diye konuştu.

Başkan Tarakçı, vadide yaşayan vatandaşlarında konuya duyarlı olması ve çöplerini dere yataklarına dökmemesi gerektiğini söyledi.

Sera Gölü, Trabzon'a 10 kilometre mesafede, Yıldızlı beldesi sınırları içinde yer alıyor. Uzunluğu 4 kilometre, genişliği yaklaşık 150 metre, derinliği ise yer yer 55 metreyi bulan Sera Gölü, 1950 yılında, Derecik vadisinde meydana gelen heyelan sonucu oluşmuştu.
BİZE ULAŞIN