Türkiye'de bir ilk gerçekleşti

Diyarbakır'da, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yaşayan ve tüm organları vücudunun sağ tarafında bulunan 13 çocuk annesi 56 yaşındaki Fehime Çiçek'in sağ tarafından bulunan kalbine çalışır vaziyette bypass ameliyatı yapıldı.

Salı 24.11.2009 00:00
ABONE OL
Diyarbakır'da özel bir hastanenin kalp ve damar kliniğine Mardin'in Kızıltepe ilçesinden gelen 13 çocuk annesi Fehime Çiçek'e sağ tarafında bulunan kalbi durdurulmadan bypass ameliyatı yapıldı. Kızıltepe'de 5 yıl önce geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle Mardin Devlet Hastanesi'ne giden Çiçek, yapılan kontrollerde kalbinin yanı sıra tüm organlarının sağda olduğunu öğrendi.

Dünyada 8 binde bir görülen vaka nedeniyle büyük bir korkuya kapılan Çiçek, aradan geçen 5 yılın sonunda 1 hafta önce aniden yeniden rahatsızlandı. Ailesi tarafından Diyarbakır'a getirilen Çiçek, burada özel bir hastanenin Kalp ve Damar Kliniği'nde tedavi altına alındı. Yapılan tetkiklerde Fehime Çiçek'in kalbe giden iki damarında daralma olduğu belirlendi. Çiçek, uzman doktorlar Fikri Kutlay ile Cantürk Çakalağaoğlu tarafından ameliyata alındı. Doktorlar, Türkiye'de ilk kez çalışır vaziyette sağ tafta olan kalbe bypass ameliyatı gerçekleştirdi. Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı Dr. Fikri Kutlay, ameliyatın Türkiye'de ilk olduğunu belirterek, araştırmalarında ise bu ameliyatın dünyada şimdiye kadar 9 kez yapıldığını öğrendiklerini söyledi.

Hasta Fehime Çiçek ise, Türkçe bilmediği için doktorunun tercümesi aracılığı ile yaptığı konuşmada doktorlara çok teşekkür ettiğini bildirdi.