23 yıl sonra katı gıda yiyebilecek

Geçirdiği bir kaza nedeniyle 23 yıldır sıvı gıdalarla beslenmek zorunda olan 31 yaşındaki bir çocuk annesi kadın, geçirdiği operasyonun ardından katı gıdaları da tüketebilecek.

Çarşamba 25.11.2009 00:00
ABONE OL
Karaman'ın Ermenek ilçesinde evlerinin çatısında oyun oynarken dengesini kaybederek düşen ve 8 yaşında alt çenesi kırılan Sultan Alkan (31), Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünde ameliyat oldu. Geçirdiği operasyonun ardından açıklama yapan Alkan, eski sağlığına kavuştuğunu belirterek, hastane yöneticileri ile doktorlara teşekkür etti.

Evli ve bir çocuk annesi Alkan, 8 yaşındayken geçirdiği kaza sonucu psikolojisinin bozulduğunu ifade ederek, ''Olaydan sonra ağzımı tam olarak açamıyordum. 15 yaşına kadar maddi yetersizlikler nedeniyle tedavi olamadım. Daha sonra gittiğim hastanelerde 2 kere operasyon geçirdim ancak sonuç alamadım. İnsanların yanında yemek yiyemiyordum. Sürekli dışlandım, psikolojim tamamen bozuldu'' dedi. Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesindeki ameliyattan sonra çenesini hareket ettirebildiğini belirten Alkan, şunları kaydetti:

''Bu ameliyat sayesinde artık ağzımı açabiliyorum ve ilk defa dilimi bu kadar rahat hissedebiliyorum. Tedavimde ameliyat sonrası kullandığım aperey de Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti kliniği tarafından sağlandı. Şu an kendimi daha iyi hissediyorum. 23 yıl aradan sonra katı yiyecekleri de tüketebileceğim. Doktorlarıma teşekkür ederim.''

Ameliyatı gerçekleştiren Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekeriya Tosun ise, 1,5 saat süren operasyonu başarı ile tamamladıklarını ve hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.