Bayramda trafiğe dikkat!

Çarşamba 25.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 25.11.2009 13:22
ABONE OL
İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, Kurban Bayramı'nda sürücülerin çok dikkatli olması ve trafik kurallarına uyması gerektiğini hatırlattı. Şehiriçi ve şehirlerarası trafiğin bayram dolayısıyla yoğunluk kazanacağını belirten Anık, şoför esnafı ve trafiğe çıkacak diğer vatandaşları ikaz ederek, "Özellikle trafik seyrinin arttığı tatilin ilk ve son günlerinde sürücülerimizden, kurallara uymakta hassasiyet göstermesini ve daha dikkatli olmasını bekliyoruz." dedi.

Oda Başkanı Anık, kötü manzaralar yaşanmaması için uykusuz, yorgun, dalgın ve alkollü araç kullanılmamasını, aşırı hız, hatalı sollama, yakın takip ve şerit ihlâli yapılmamasını, çekme halatı gibi malzemelerin bulundurulmasını istedi. Yola çıkmadan önce araç bakımının da mutlaka yapılması gerektiğini vurgulayan Anık, dikkat edilecek noktaları şöyle sıraladı:

"Sürücü koltuğuna oturun ve arkanıza yaslanarak dikiz aynasına bakın. Kulağınızla kafa yastıkları aynı hizada değilse düzeltin. Bu, muhtemel bir kazada boyun yaralanmalarından koruyacaktır. Sonra koltuğunuzu, başınızla kafa yastıklarının arasında 10 santimetre kalacak şekilde ayarlayın. Direksiyonun uzaklığı da çok önemli. Fazla önde oturan sürücüler, emniyet kemeri mekanizması çalışmadan direksiyona çarpabilir. Elinizin direksiyona tam erişebileceği şekilde oturun. Farları gündüz de yakmak, iki şeritli yollarda kafa kafaya çarpışma riskini yüzde 5, yayaya çarpma riskini yüzde 12 azaltır. Ayrıca araç içi sıcaklığını 5 ile 8 dakika aralıklarla düşürüp tekrar yükseltmek, rehavete kapılmayı önler. Aracınızın içi serin olsun. Cep telefonunu kulaklığıyla kullanmak da konsantrasyonu bozuyor; bu yüzden telefonla konuşmamaya çalışın."

Oda Başkanı Celil Anık, sürücülere teknik konularda ise şu hatırlatmalarda bulundu: "Bir anda kayarak yoldan çıkmaya başlarsanız hızı kesin ve yavaş yavaş tekrar yola çıkın. Lastik patlarsa frene basmayın. Ayağınızı yavaşça gazdan çekin, aracın kendi ağırlığıyla yavaşlamasını bekleyin ve bu arada dengeyi koruyun. Otomobili kontrol edebileceğinizi anladığınızda, yavaş yavaş frene basın."