Bilge köylülerin yeni evi, artık Kırklareli...

Mardin Bilge köyündeki katliamın sanık yakınları, dün sabah iki otobüsle ve eşyalarını taşıyan TIR'la, kendilerine Kırklareli'nde tahsis edilen evlere yerleşti

Mardin'in Bilge köyünde yaşanan katliam sanıklarının yakınları yeni yuvaları olan Kırklareli'ye yerleştirildi. Dün sabah erken saatlerde gelen en küçüğü 2 aylık bebek, toplam 84 kişilik kafile, 2 otobüs ve bir TIR'la, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından tahsis edilen 32 daireye yerleştirildi. Kafile dün sabah saatlerinde Kırklareli'ne vardı. Polis koruması eşliğinde iki otobüs ve bir TIR'la kente gelen köylülerin büyük bir çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşuyor. Bir siteye yerleşen Bilge köylülerin dairelerinde her türlü beyaz eşya olmasına rağmen, bir çoğunun çamaşır makinesi, buzdolabı ve derin dondurucu gibi eşyalarını da getirdiği görüldü. En ilginç karelerden biri de, otobüsten iner inmez dua eden bir yaşlı kadının görüntüsüydü.

'GERİ DÖNMEYECEĞİZ'
Bilge köylülerin konutlarına yerleşip eşyalarını taşımalarından sonra Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu siteye gelerek görevlilerden bilgi aldı ve de köylülerle görüştü. Vali Aydoğdu habercilere yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Onlar artık Kırklareli'nin misafiridir. Büyük bir felaket yaşamışlar. 'İlk defa apartmanda yaşayacağız' diyorlar. Türkçe bilmeyenlerin Türkçe öğreneceği, çocukların da eğitim göreceği dershaneler tahsis ettik. Bir süre sonra polis noktasını kaldırmayı düşünüyoruz." Vali Aydoğdu ile Bilge köylüleri adına görüşen 26 yaşındaki Mustafa Çelebi ise habercilere yaptığı açıklamada, "İnsan huzursuz olduğu bir yerde yaşayamaz. Onun için Mardin'e dönmeyi düşünmüyoruz. Yaptığımız hatalardan dolayı pişmanız" dedi. Çelebi, cezaevindeki yakınlarının, buraya geldiklerinden haberi dahi olmadığını da söyledi. Aynı sitede oturan vatandaşlar ise Bilge köylülerin gelişiyle, özelikle can güvenlikeli açısından endişeli olduklarını söylerken bazıları da evlerini satmayı planladığını kaydetti.

BİZE ULAŞIN