Komisyonu canıyla ödemiş

Eski milli basketbolcu ve emlakçı Engin Tengiz'in, komisyon parası yüzünden öldürüldüğü ortaya çıktı. Katil zanlısı eski ortağa ağırlaştırılmış müebbet istendi

Perşembe 26.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 26.11.2009
ABONE OL
Eski milli basketbolcu ve emlakçılık yapan, Eko Gümrük Müşavirliği'nin ortaklarından işadamı Engin Tengiz'in (70) 2 Haziran 2009'da Ahmet Öz tarafından öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianameye göre olay şöyle gerçekleşti: Cinayet suçundan 25 yıl hapis yatan Ahmet Öz (65) cezaevinden çıkınca Tengiz'in yanında işe başladı. Tengiz'in maddi olarak da sürekli destek verdiği Öz, bir süre sonra Mücahit Yüce ile birlikte ortak emlak işine girdi. Tengiz daha sonra Öz'ü arayarak akrabası Ahmet Şahin'e geniş bir arazi bulması konusunda yardım istedi. Öz, Hadımköy'de bulduğu Mahmut Akıncı'ya ait araziyi Şahin'e gösterdi. Araziyi satın alan Şahin'in Öz'e de komisyon ücreti olarak 200 bin dolar vermesi konusunda anlaşıldı. Ahmet Şahin, bir süre sonra araziyi satan Akıncı'nın hesabına komisyon parası olarak 60 bin dolar yatırdı. Ancak geri kalan 140 bin doların bir türlü ödenmemesi üzerine Ahmet Öz, Engin Tengiz'in parayı alıp kendisine ödemediğini düşündü.

CİNAYETE YARDIMDAN 7 KİŞİYE 20'ŞER YIL
Öz, paranın kimde olduğunu anlamak için Tengiz ile arazi sahibi Akıncı'yı yüzleştirmeye karar verdi. Bu amaçla Hadımköy'deki arazide bir randevu ayarladı. Ancak Akıncı'ya ulaşamayan Öz, daha sonra Tengiz ile birlikte dönüşe geçti. Öz, Edirnekapı Kavşağı yol ayrımında Tengiz'i araç içinde vurarak öldürdü. Kağıthane tarafında, cipi içindeki cesetle birlikte terk ederken Öz, kısa sürede yakalanıp, tutuklandı. İddianamade Öz'ün ağırlaştırılmış müebbet, cinayete yardım ettiği iddia edilen 7 adamının ise 20'şer yıl hapsi istendi.