Baca temizliğine dikkat!

Her yıl havaların soğumasıyla birlikte binlerce kişi soba, şofben ve bacalardan dolayı hidrokarbon içeren kömür ve doğalgaz kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmesine maruz kalarak hayatını kaybediyor.

Cumartesi 28.11.2009 00:00
ABONE OL
Soba-baca ve şofben-baca bağlantısının yanlış yapılması, sobaların yanlış yakılması ve yanlış kullanımı, baca temizliğinin yaptırılmaması, bacalar ile soba ve şofben cihazlarının standartlara uygun olmaması veya yanlış montajdan dolayı özellikle alçak basınçlı-lodoslu havaların sık yaşandığı sonbahar ve kış aylarında karbonmonoksit zehirlenmeleri artıyor.

Uzmanlar özellikle baca temizliğine çok dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Temizlenmeyen bacaların adeta ölüme davetiye çıkardığını belirten Makine Mühendisleri Odası (MMO) Kayseri Şube Başkanı Ali Alkan, tekniğine uygun imalatı, temizliği ve bakımı yapılmayan bacaların zehirlenme ve yangınlara neden olduğuna söyledi. Baca temizliğinin, sonbahar ve kış aylarına girerken yaptırılması gerektiğinin altını çizen Alkan, kömür gibi fazla miktarda is bırakan yakıt kullanıldığı takdirde 2 ayda bir, sıvı ve gaz gibi diğer yakıtlar kullanıldığı takdirde ise 3 ayda bir baca temizliğinin yapılması gerektiğini anlattı.

Bacaların standartlara uygun yaptırılması gerektiğine değinen Alkan, "Baca gazlarının soğumasını azaltmak, baca tepmesini önlemek ve hava şartlarının etkisini azaltmak için bacalar mutlaka yalıtılmalı veya baca duvarı et kalınlığı en az 10 santimetre olmalıdır. Yangın emniyeti için bacalar çatının mahyasından en az 50-80 santimetre yükseklikte olmalıdır. İdeal yanma için etkili baca yüksekliği en az 3,5 metre, en fazla 5 metre olmalıdır. Bacalara yağmur suları, kuşlar, ağaç yaprakları gibi yabancı maddelerin girmesini engellemek için mutlaka baca başlığı kullanılmalıdır. Rüzgarlı havalarda hava akışı yüksekten alçağa doğru gerçekleştiği için binanın çevresinde yüksek yapılar veya ağaç gibi engellerden dolayı sık sık meydana gelen baca tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının, çatının en üst noktasından 1 metre daha yüksek olması sağlanmalıdır. Bacalar yatak odalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemelidir." diye konuştu.

Kömürlü sobalarda eksik yanma sonucu oluşan karbonmonoksit gibi zararlı gazların oda içine sızdığında zehirlenmelere neden olduğunu açıklayan Alkan, soba alımında, sobaların TSE standartlarına uygunluğuna dikkat edilmesini istedi. Yakıtın standartlara uygunluğu ve izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamasının önemli olduğunu aktaran Alkan, daha ucuz olduğu için kalitesiz yakıt ve sobaların tercih edilmemesini istedi.

Sobanın aşırı doldurulmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Alkan, "Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralır ve soba içinde düzensiz ısı dağılımı olacağından baca çekişi zayıflar. İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbonmonoksit zehirlenmesi riski artar. Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır. Böylece soba içinde ortaya çıkan zehirli gazlar yanarak sobayı terk eder. Kömürü tutuşturmak için üzerine az miktarda kağıt ya da karton ve bunların üzerine de kolay yanan çıra ve odun konulmalıdır." dedi.