Tünellere elektronik koruma

Büyükşehir Belediyesi Dolmabahçe- Bomonti Tüneli'ne 20 milyon dolar harcayarak afete karşı otomatik önlem alan sistem yerleştirdi

Pazar 29.11.2009
ABONE OL
Büyükşehir Belediyesi, inşa ettiği karayolu tünellerinin AB standartlarına uygun olması için elektronik beyin yerleştiriyor. Akıllı kamera ve sensörlerden oluşan elektronik beyin, tünellerde meydana gelebilecek kaza ve yangın gibi olağan üstü olaylara otomatik müdahale etmek üzere ayarlandı. Belediyenin "7 Tepe, 7 Tünel Projesi" kapsamında inşa edilen Dolmabahçe-Bomonti Tüneli inşaat çalışmaları tamamlandı. Ancak tünelin hizmete açılışının AB entegrasyon kapsamında şartnamede değişiklik yapılarak elektronik beyin yerleştirilmesine karar verilmesi nedeniyle ertelendiği öğrenildi. Tünele yerleştirilecek sistemin 20 milyon dolar gibi yüksek miktarda olması nedeniyle, alımı gecikti. İlk etapta sadece Kâğıthane- Piyalepaşa tüneline sistem yerleştirilerek geçtiğimiz martta açıldı. Dolmabahçe- Bomonti tüneli için de sistem satın alındı. Montaj ve test çalışmalarının ardından tünelin açılacağı öğrenildi.

HER TÜRLÜ AFETE MÜDAHALE
Sistem, 50 metrede bir yerleştirilen optik kameralar ve sensörler aracılığıyla tünellerde meydana gelebilecek olağanüstü durumlarla ilgili oluşturulan 134 senaryoya göre müdahalede bulunabiliyor. Rüzgârın tünel içerisindeki hızı ideal aralık olan 9 ile 27 kilometrenin dışına taşarsa, elektronik beyin fanları devreye sokarak akımın istenilen düzeyde olmasını sağlıyor. Ayrıca tünel içindeki, karbondioksit ve karbonmonoksit değerleri ölçülerek tedbir alınması sağlanıyor. Elektronik beyin trafiğin yavaşlaması, durması gibi şartlarla, şiddetli lodos halinde de uyarıda bulunuyor.