En küçük kalp nakilli hasta, hayata tutundu

Türkiye'nin en küçük kalp nakli yapılan hastası 2 yaşındaki Hayrünnisa, turp gibi. 'Adaşının' ameliyat masrafını üstlenen First Lady Hayrünnisa Gül'ün desteği ise sürüyor

Pazartesi 30.11.2009
ABONE OL
Türkiye'nin kalp nakli yapılan en küçük hastası özelliğini taşıyan Hayrünnisa, doktorları bile şaşırtıp hayata tutundu. Henüz 2 yaşında geçirdiği kritik operasyon sonrası sağlığına kavuşan "adaşının" sağlık durumuyla yakından ilgilenen First Lady Hayrünnisa Gül de minik kız ve ailesine desteğini sürdürüyor. Küçük kızın babası de Hayrünnisa Gül'e minnettar olduklarını söylüyor. Hayrünnisa Altındağ'ın kalbi, büyüme nedeniyle görevini tam olarak yerine getiremiyordu. Küçük kız idrarını karnından bir sonda aracığıyla yapabiliyor, sadece damardan beslenebiliyordu. Antalya'da beyin ölümü gerçekleşen 3 yaşındaki bir çocuğun organlarının bağışlanması sayesinde kalp nakli yapılan küçük Hayrünnisa, ölüme dakikalar kala hayata tutunmayı başardı. Kalp naklinin üzerinden 7 ay geçen Hayrünnisa, şimdi Şanlıurfa'daki evinde mutlu ve huzurlu bir şekilde gülüp oynuyor.

BABASI 3 AYDIR İŞSİZ

Kalp nakli haberinin medyada yer almasının ardından, adaşının sağlık durumuyla yakından ilgilenen ve tüm hastane masraflarını karşılayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül ise minik kız ve ailesine olan desteğini halen sürdürüyor. Kızı Hayrünnisa'nın hayata tutunma mücadelesini SABAH'a anlatan baba Mehmet Altındağ da minnettarlığını belirterek, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ve eşi Hayrünnisa Gül'e binlerce teşekkür ediyorum. Onlar bizim anamız-babamız oldu artık" diye konuşuyor. Fakat bir inşaat firmasında çalışan Mehmet Altındağ, 3 ay önce işsiz kalmış. "Sosyal güvencemiz de kalmadı" diyen Altındağ, kızını bayramdan sonra yine kontrole götüreceğini ama işsiz olduğundan Hayrünnisa Gül'ün haberi olmadığını belirtiyor. "Vallahi utanıyoruz durumumuzu Hayrünnisa Hanım'a söylemeye" diye konuşan baba Altındağ, Hayrünnisa'nın sağlık kontrolleri için Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne gittiklerinde, 700 TL ücret istendiğini, Hayrünnisa Gül'ün devreye girip hastane parasını ödediğini ve kendilerine de 500 TL harçlık verdiğini ifade ediyor.

EVİN EN KÜÇÜĞÜ...

Vali ile görüşmek istediğini ancak görüşemediğini belirten Mehmet Altındağ, "En azından çocuklarımın sağlık güvencesi olursa çok mutlu oluruz" diyor. Ölümün kenarından döndüğünden habersiz Hayrünnisa, 4 çocuklu bir ailenin en küçük ferdi olarak Şanlıurfa'da yaşıyor. İki ağabeyi, bir de ablası var. Vaktinin çoğunu oyuncaklarıyla oynayarak geçiyor. Küçük kız kalp naklinin gerçekleştirildiği Ankara'daki Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne de sık sık kontrollere gidiyor.

DOKTORU: BİR MUCİZE

Ameliyatı gerçekleştiren Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Özdoğan, Hayrünnisa'nın sağlık durumunun gayet iyi olduğunu belirtiyon ve ekliyor: "O artık bizim maskotumuz oldu..." Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, gerçekleştirdiği zorlu ameliyatı ise şöyle anlatıyor: "Antalya'da geçirdiği trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen 3 yaşındaki bir çocuğun organları bağışlandı. Hayrünnisa ameliyat masasına yattı fakat kalbi durdu. Kalbine masaj yaptık ama cevap vermedi. Sonra göğsü açtık. Alete bağladık. Nasıl kurtuldu, nasıl yaşadı ben bile anlamıyorum. Allah'ın işi... 35 dakikada kalbini değiştirdik. 35 dakikada normalde kalp değiştirilmesi mümkün değil. Sanki başka bir el geldi değiştirdi. Ameliyatı yaptım ama ben kendim bile inanamadım. O akşam Hayrünnisa için kalp çıkmasaydı, kurtulamazdı."