"Aracınızın kış bakımını ihmal etmeyin"

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu(TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, havaların soğuması, Türkiye genelinde yağmur ve kar yağışlarının başlaması nedeniyle sürücüleri araç bakımı konusunda uyardı.

Pazar 06.12.2009 00:00
ABONE OL
Fevzi Apaydın, yaptığı açıklamada, "Kaza yapmamak için araçlarımızı yavaş ve dikkatli kullanalım. Kışın olan kazaların temelinde buzlanma, yolun durumuna göre önlem almamak ve araçlarımızı kışa hazırlanmamak başta gelmektedir" dedi.

"ARACINIZA ZİNCİR VE ÇEKME HALATI KOYUN"


Apaydın, radyatörlere antifiriz, akülere asitli su koyulmasını ayrıca araçta zincir ve çekme halatı bulundurulması gerektiğini belirterek, "Güvenli bir seyahat için bu tür eksiklikler sürücülerimiz tarafından acilen tamamlanmalıdır. Tüm sürücülerimiz araçlarını kullanırken mutlaka kış şartlarını düşünerek yavaş, güvenli dikkatli olarak hareket etmelerinde fayda var" diye konuştu.

"KAZA YAPMAMAK İÇİN ARAÇLARI YAVAŞ VE DİKKATLİ KULLANIN"


Kış mevsiminin kendini göstermeye başladığını, araçların kış mevsimine uygun bakımlarının yapılmasının can güvenliği açısından çok önemli olduğunu ifade eden TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın şöyle devam etti:

"Havaların soğumasıyla yurt genelinde yağmur ve kar yağmaya başladı. Uzun ve yorucu bir kış bizi beklemektedir. Kaza yapmamak için araçlarımızı yavaş ve dikkatli kullanalım. Kışın olan kazaların temelinde buzlanma, yolun durumuna göre önlem almamak ve araçlarımızı kışa hazırlanmamak başta gelmektedir. Bunun için kış lastiği takılmalı, çekici zincir bulundurulmalı, fren, direksiyon, şanzıman, diferansiyel ile motorun yağ bakımı yapılmalıdır. Ayrıca, akülere asit, radyatörlere antifriz biran önce konulmalıdır. Balatalar, silecekler, diskler, elektronik aksam, kalorifer-klima sistemi kısaca araçtaki bütün mekanizmalar gözden geçirilerek kışa hazır hale getirilmelidir."

"KAZALARDAKİ DÜŞÜŞ YETERLİ DEĞİL"


Sürücülerin duyarlı davranmaları halinde kazaların en aza ineceğini, 2008 yılında trafik kazalarının sayısında başlayan düşme eğiliminin sevindirici olduğunu ancak yeterli olmadığını belirten Apaydın şunları kaydetti:

"Son aylarda ölümlü trafik kazalarında görülen düşme eğilimi sevindirici olmakla beraber yeterli değildir. Bilhassa kış aylarındaki kazalar çoğunlukla tek taraflı kazalardır. 2008 yılı Kasım ayında meydana gelen ölümlü-yaralanmalı 6 bin 699 kazanın yüzde 47'si tek araçlı kazalardır. Bu kazalar direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesi sonucu meydana gelmiştir. Köprü üstlerinde, virajlarda aracınızı dikkatli ve yavaş kullanınız. Bu mevkiler en fazla gizli buzlanmanın olduğu yerlerdir."