Konya'da korkutan yangın

Konya'da yalıtım ve çatı kaplama satışı yapan iş yerinde çıkan yangın yaklaşık 1.5 saatte söndürüldü. Asma çatı inşası sırasında demir kaynağından çıkan kıvılcımların neden olduğu belirtilen yangına, geç müdahale edilmesi tepkilere neden oldu. Kaynakçı kalfası Ali Onay, yangının başlamasından kısa bir süre sonra itfaiyeyi aradıklarını, ancak itfaiyenin 6 kez arandıktan sonra yaklaşık yarım saat sonra olay yerine geldiğini iddia etti.

Pazar 06.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 06.12.2009 14:23
ABONE OL
Mobilyacılar Sitesi'nde Cengiz Çolak'a ait Çolaklar Yalıtım ve Çatı Kaplama'da saat 11.00 sıralarında, yan taraftaki işyerine asma çatı yapımı sırasında, demir kaynağından çıkan kıvılcımlar yalıtım malzemelerine sıçradı. Yangını gören kaynakçı kalfası Ali Onay ve ustası itfaiyeyi aradı.

İtfaiyeyi aradıktan sonra etrafa su musluğu veya tankeri gibi bir şey olup olmadığını araştırdığını anlatan Onay, "Su vanası ya da musluğu gibi bir şey bulamayınca aşağı inip kepenkleri kırmaya çalıştım. Bu arada itfaiyeyi de 6 kez aradım. İtfaiye ancak yarım saatte buraya ulaştı" diye konuştu. Onay, yangının büyümesinde itfaiyenin geç müdahalesinin etkili olduğunu iddia etti.

Yangın, Konya Büyükşehir Belediyesi'ne ait 6 itfaiye aracı ve çok sayıda ekibin müdahalesiyle yaklaşık 1.5 saatte söndürülebildi. İşyeri sahibi Cengiz Çolak, müdahaleyi gözyaşları içerisinde izledi. Babasının telefonuna cevap veren Çolak, "Ben bittim baba" dedikten sonra kendinden geçti. Olay yerine gelen Çolak'ın yakınları da gözyaşlarına hakim olamadı.

Bu arada, duyarsız bir vatandaşın yol ortasına bıraktığı otomobil itfaiye aracının geçmesini engelledi. Aracın sahibi bulunamadığı için otomobil çevredeki vatandaşlarca kucaklanarak kenara itildi. Bazı basın mensupları itfaiye ekiplerine yardım etti. Yangının kontrol altına alınmasının ardından içerdeki sağlam malzemeler dışarı taşınırken, zararın yaklaşık 1 milyon TL'yi bulduğu tahmin ediliyor.