Mardin'de çıkan altın hazinesi Kırk Haramiler'in

Kanalizasyon kazısında ortaya çıkan 400 altın takı ve sikke, efsanevi Kırk Haramiler çetesine ait çıktı

Pazar 06.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 06.12.2009
ABONE OL
MARDİN'İN Kızıltepe ilçesine bağlı Sürekli köyünde önceki ay ortaya çıkarılan hazinenin sırrı çözüldü. Köyde yapılan kanalizasyon çalışması sırasında bulunan ve paha biçilemeyen altın, gümüş ile süs eşyalarının Binbiri Gece Masalları'na ve filmlere konu olan efsanevi Kırk Haramiler çetesine ait olduğu ihtimali ağırlık kazandı.
Sürekli köyünde önceki ay yapılan kanalizasyon kazısı sırasında ortaya çıkarılan 400 adet altın takı ve sikkelerin tarihçesi ile ilgili Mardin Müze Müdürlüğü'nün sürdürdüğü tarihsel dayanak çalışmalarında son aşamaya gelindi.
Halen Mardin Müzesi'nde temizlenmekte olan ve tarihi geçmişini yansıtan yazılarla ilgili envanter kayıtları devam ediyor. Kanalizasyon kazısı sırasında ortaya çıkan altın takı, sikkelerin tarihçelerinin İlhanlılar, Selçuklular Sasaniler gibi daha birçok medeniyetlere ait olduğu saptandı. Envanter kayıtları halen devam eden hazinelerle ilgili sır perdesi ise kanalizasyona saklayanların Kırk Haramiler olduğunun ortaya çıkması ile farklı bir boyut kazandı.

YAN KÖYDELERDİ

Restoratör-Konservatör Vural Züngör altınların Kırk Haramilere ait olmasının çok yüksek bir ihtimal olduğunu söyledi. Yapılan araştırmalar neticesinde köye en yakın olan komşu köyün isminin de Çelharemi yani (Kırk haramiler) olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Züngör, "Bölge aynı zamanda kervan yolu üzerindedir. Bu da gösteriyor ki efsanelere konu olan Kırk Haramiler'in hazinesi buradan çıktı" dedi.
Mardin Müzesi Müdürü Nihat Erdoğan ise hazinelerin Sürekli köyüne yakın mesafede yer alan ve Kürtçe'de Çelherami (Kırkharami) denilen köyünde oturan Kırk Haramilere ait olduğunun
anlaşıldığını söyledi.