Rus hanedanı, hayır balosu için geliyor

Rus Çarı 2. Nikola'nın soyundan gelen Büyük Düşes Romanova, "Çarlık Hayır Balosu" için İstanbul'a geliyor. Düşes, Padişah II. Abdülmecid'in torunuyla da görüşecek

Pazar 06.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 06.12.2009
ABONE OL
Bolşevik ihtilalinin ardından Lenin'in emriyle, eşi ve 5 çocuğuyla birlikte kurşuna dizilen Rus Çarı II. Nikola'nın soyundan gelen Büyük Düşes Maria Vladimirovra Romanova, 10 Aralık Perşembe günü İstanbul'a geliyor. İspanya'da doğup büyüyen ve İslam tarihine olan ilgisiyle tanınan Romanova, 5 günlük İstanbul turunda; Ayasofya, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Kapalıçarşı, Süleymaniye ve Sultan Ahmet Camisi'ni gezecek. Topkapı Sarayı turunu müze müdürü İlber Ortaylı eşliğinde gerçekleştirecek olan Düşes, Süleymaniye Camisi'nde İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ile bir araya gelecek. Fener Rum Patrikhanesi'ni de ziyaret edecek olan Romanova, Aziz Andre Günü'ne denk gelen pazar ayininde Patrik Barthelomeos ile görüşecek.

BAKAN GÜNAY DA KATILACAK

Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu ve Rusya Eğitim, Kültür ve İşbirliği Derneği'nin ünlü yazar Puşkin'in doğumunun 210. yılı nedeniyle düzenlediği baloya katılacak Romanov burada, Osmanlı'nın son halifesi II. Abdülmecid'in torunu Neslişah Osmanoğlu ve teyzesinin kızı Hanzade Sultan ile de bir araya gelecek. İstanbul'da ilk kez 1920'lerde düzenlenen baloya, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Rus ve Türk parlamenterler ile iki ülkenin işadamları katılacak. Son Rus Çarı 2'nci Nikola, Bolşevik ihtilalinden sonra Urallar'daki Yekaterinburg'da eşi Aleksandra, kızları Olga, Tatyana, Mariya, Anastasiya ve oğulları Aleksey hapsedildikleri evin bodrumunda kurşuna dizildi. Bolşeviklerin lideri olan Yakov Yurovski'nin, SSCB'nin son yıllarına kadar gizli tutulan kayıtlarından yola çıkılarak 1991'de cesetlere ulaşıldı. Çar ve ailesi devlet töreniyle St. Petersburg'da defnedildi. Rusya Yüksek Mahkemesi de 1 Ekim 2008'de, Çar ailesinin itibarının iadesine karar verdi.