'Yağma Hasan'ın böreğini yemişler

"Yağma Hasan'ın böreği" deyimi gerçek oldu. Deyime konu olan tarihi börekçi Mehmet Odabaş'ın mirasçıları, hesaptaki 8 milyon liranın bir sahte imza ile yağmalandığı iddiasıyla davacı oldu

Pazar 06.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 06.12.2009
ABONE OL
İstanbul'daki Tarihi Karaköy Sarıyer Börekçisi Yağma Hasan'ın oğlu Mehmet Odabaş'ın bankadaki milyonlarca lirası sahte imzayla yağmalandı... Paranın izini süren varislerden olan Odabaş'ın yeğeni Nil Köprülüoğlu, "Dayımın parası, dedemin deyimleşen hikâyesine döndü" dedi. Köprülüoğlu'nun sözünü ettiği, 'her yönden sömürülen' anlamında kullanılan "Yağma Hasan'ın böreği" deyimi, Yağma Hasan'ın oğlu Mehmet Odabaş'ın bankadaki yüklü miktardaki parası kaybolunca gerçek oldu. İşte filmlere konu olacak olayın gelişimi:

UZMAN: İMZA SAHTE

Mehmet Odabaş, 1960'ta Tarihi Karaköy Sarıyer Börekçisi'ndeki haklarını devretti ve aldığı parayı da bankaya yatırdı. Yıllarca faiz geliri elde eden Mehmet Odabaş, 22 Temmuz 2006'da 81 yaşındayken kalp krizi geçirip öldü. Ani ölümün ardından mirasçılar, Odabaş'ın hesabının bulunduğu Göztepe'deki banka şubesinin kapısını çaldı. Yetkililerin, "Hesapta 656 bin 608 TL var" açıklaması mirasçıları şoke etti. Zira onların hesabına göre bu meblağın çok daha yüksek olması gerekiyordu. Mirasçılardan Ferhan Köprülüoğlu, hemen bankadan hesap ekstrelerini istedi. Araştırma sonucunda da Mehmet Odabaş'ın ölümünden önce, 30 Mayıs 2002 tarihinde hesabından 8 milyon 788 bin 939 TL çekildiği ortaya çıktı. Dekonttaki imzanın sahte olduğunu ileri süren Ferhan Köprülüoğlu, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ancak bankayı suçlayan Köprülüoğlu'nun bu girişimi "zaman aşımı"na takıldı. Savcılık soruşturmaya gerek olmadığına karar verdi. Fakat Ferhan Köprülüoğlu'nun kızı Nil Köprülüoğlu takpsizlik kararına itiraz etti. İlgili mahkeme, 15 gün içinde olayla ilgili soruşturmaya gerek olup olmadığına ilişkin kararını verecek. INTERPOL eski Daire Başkanı ve Adli Belge İnceleme Uzmanı Yalçın Çakıcı, 7 sene önce bankaya yatırılan ve bir dakika sonra aynı hesaptan çekilen parayla ilgili dekontu inceledi. Stereomikroskop ve optik araçlarla imzayı mercek altına alan Çakıcı, imzanın sahte olduğu kanısına vardı.