'Diyar' bebeğin imdadına hava ambulansı yetişti...

Diyarbakır'ın en uzak ilçesi Kulp'ta nefes problemiyle doğdu. 'Doğa ana' bile karla yolları kapatarak ona sırt çevirdi. Havadan gelen 'metal kuş' Diyar bebeğe can verdi

Pazartesi 07.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009
ABONE OL
Artık Hollywood filmlerinde izlemiyoruz
Uçan ambulanslar Hollywood filmlerinin klasik senaryoları arasındaydı ama bizim hayatımızda hiç yoktu. Kayalıklardan uçuruma yuvarlananlar helikopterle kurtarılmayı beklerdi. Biz hiç beklemezdik. Kaza alanına gelen helikopterler yaralıları anında hastanenin bahçesine indirirdi. Bizim hastanelerimizde helikopter sahaları falan yoktu. Çığ altında kalma tehlikesi geçirenler helikopter beklerdi. Biz beklemezdik, kendi başımızın çaresine bakmaya çalışırdık. Geçtiğimiz yıl Sağlık Bakanlığı'nın aldığı ambulanslar bu senaryoları bizim Anadolu'ya taşıdı. Doğu'daki köylerde, yolu izi zor bulunan mezralarda aylarca kardan yolu kapanan evlerde artık bu senaryolar birden gerçeğe dönüştü.

GEÇEN YILA KADAR...
Bu tip beklentileri bile olmayan insanlar şaşkın. Kalp krizi geçiren, kazada yaralanan, karnında bebeği ile kanama geçiren anneler hayatlarının helikopterle kurtarıldığını görünce şoke oluyorlar. Yeşilkartıyla geçinen Mehmet Efendi'nin nasıl helikopterle hastaneye taşındığına inanamıyorlar. Tek yapmaları gereken 112'yi aramak. Ambulansların ulaşamadığı yerlere helikopter ambulanslar anında ulaşıyorlar. Ve hayat kurtarıyorlar. Bir yılda bu şekilde yüzlerce hayat kurtardı. Anne bebek ölümleri bu şekilde düşürüldü. Erken doğan bebekler köylerinden anında kuvözlere taşındı. Damdan düşenler, hastanelerin acillerine nakledildi. Hayatları kurtarılan insanlar ölümle kalım arasındaki çizgiyi nasıl uçan 112'lerle geçtiklerini Sabah gazetesine anlattılar. Diyarbakır, Cizre, Mardin, Batman, İzmir, İstanbul, Ankara'da yaşanan film gibi kurtuluş öykülerini yaşayanlar anlattı. Uçarak hayata bağlananlar...

Helikopter ambulanslar bebek ölümlerinde rekor kıran Doğu'da anne ve bebek ölümlerinin ciddi oranda azalmasını sağladı. En çok bebekler taşındı ve kurtuldu. Taşınanların çoğu yeşil kartlarıyla helikopter ambulans hizmetinden yararlandılar. Doğu'da helikopter ambulansın kurtardığı hayatların hikayeleri artık efsane gibi anlatılıyor.

EN UZAK İLÇEYE GİTTİ

Geçtiğimiz mart ayıydı, Diyarbakır'a 90 kilometre mesafede bulunan Kulp'a bağlı Afet Konutları mahallesinde yaşayan Canan Baran, üçüncü çocuğunu doğurdu. Kulp Diyarbakır'ın merkeze en uzak ilçelerinden biriydi... Hele bir de kar bastırınca... İlk iki çocuğunu doğumdan hemen sonra kaybeden genç kadın, bu kez bir kız çocuğu dünyaya getirmişti. Ancak doğumdan sonra minik bebekte solunum problemi başladı. Aile yine bildik sonu yaşayacaklarını düşünüyorlardı. Çok umutları yoktu ama nefes alamayan bebeği son bir umut Kulp Devlet Hastanesi'ne kaldırdılar. Bebekte akciğer enfeksiyonuna bağlı solunum yetmezliği gelişmişti. Hayati tehlikesi bulunan küçük bebeğin kurtulması bir an önce bir kuvözde yoğun bakıma alınması gerekiyordu. Ancak Kulp'ta kuvöz yoktu. Kar vardı, fırtına vardı. Bunun üzerine hastane doktorları hemen Diyarbakır'da 24 saat hazır bekletilen ambulans helikopterin gönderilmesi için talepte bulundu. Helikopter zaman geçirmeden Kulp'a hareket etti. Aile hayatlarında ilk kez gördükleri helikopter ambulansın ardından bakakaldı. Diyarbakır Çocuk Hastanesi'ne doğru yola çıkan ambulans zamanla yarışıyordu. Adı bile konulmadığı için kayıtlara Baran olarak geçen bebeğin solunumu gökyüzünde tamamen durdu. Doktor tarafından boğazından minicik bir tüp konularak tekrar soluk alıp vermesi sağlandı. Bu Baran'ın tekrar hayata bağlanmasını sağladı, ambulansın içinde yeniden dünyaya geldi.

ANNE: FİLM GİBİYDİ

Minik bebeğin kurtarılması için zamana karşı başlatılan mücadelede kazanıldı. Minik bebek, tam umutlar tükenmek üzereyken Çocuk Hastanesi'ne yetiştirildi. Onbeş gün tedavisi yapıldı. Şimdi sekiz aylık ve son derece sağlıklı. Diyar ismi konuldu. Anne Canan Baran, yaşadıklarının film gibi olduğunu söylüyor, "Bebeğim uçtu, iyileşti geldi" diyor. Diyarbakır Kup ilçesinde Diyar bebekten sonra onlarca kişi kalp krizi, düşme, beyin kanaması gibi nedenlerle uçarak tekrar hayata bağlandı.

Bir yılda 1209 hasta taşındı
BİR yıl içinde tam bin 209 kişi 112 uçan ambulanslarla hastanelere taşındı.
Sağlık Bakanlığı, 1 Eylül'de 112 filosuna 10 yeni hava ambulansı daha ekledi.
Sayıları 17'ye ulaşan helikopter ambulanslar yalnızca Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerde değil Kayseri, Erzurum, Adana, Van, Bursa, Trabzon, Çanakkale, Afyonkarahisar, Samsun, Konya ve Diyarbakır'da insan hayatı kurtarmaya devam ediyor.