Hamileler aşılanmaya başladı

Halk arasında ''domuz'' gribi olarak bilinen Pandemik A (H1N1) önlemleri kapsamında bugün hamilelere yönelik aşılama çalışmalarına başlandı.

Pazartesi 07.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009 15:59
ABONE OL
Fransa'dan ilk parti olarak 100 bin doz getirtilen ''SANOFİ PASTEUR'' isimli, gebeler için kullanılacak ''adjuvan'' katkı maddesi içermeyen özel aşı, doğum evleri, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması (AÇSAP) ve hamile takibinin yapıldığı sağlık ocakları ile hastanelerde ücretsiz olarak yapılacak.

DOMUZ GRİBİNDEN ÖLENLERİN SAYISI 296'YA YÜKSELDİ

Bir seferlik 0,5 mililitrelik tek doz yapılacak olan aşı, gebeliğin başlangıcından itibaren uygulanabilecek. Aşının koruyucu etkisi, en erken 10 gün sonra kendini gösteriyor.

Sağlık Bakanlığı, Pandemik A gribinin gebelerde ağır seyredebildiğini ve ölüm riskinin diğer gruplara göre daha yüksek olduğunu belirterek, ''Bu sebeple bütün gebelerin aşılanma konusunda hassasiyet göstermeleri gerektiğini'' bildirmişti.

Pandemik A gribine karşı koruyucu önlem olarak önce hacı adayları, sağlık personeli, kronik hastalığı olan ve 6 ay-5 yaş arasındaki çocuklar aşılanmaya başlanmıştı. Sağlık Bakanlığı, 5 aralık Cuma günü yaptığı açıklamada, çok sayıda kişinin hastalanmasına ve bazı ölümlere de yol açan pandemik grip hastalığından korunmanın en etkili yolunun ''aşılanmak'' olduğunu vurgulayarak, ''aşı uygulamasının halen 6 ay-50 yaş arası herkes ile 50 yaşın üstündeki risk gruplarında sağlık kurumlarında ücretsiz olarak yapıldığını'' duyurmuştu.

ONAY FORMU OLAN ÖĞRENCİLERE AŞILAMA YAPILACAĞINI BELİRTİLDİ

Okullarda, velisinden ''onay formu'' bulunan öğrencilere bugünden itibaren ''domuz gribi'' aşısı yapılacak.

Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığına ''aşılama'' ile ilgili bir yazı gönderdi. ''Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de H1N1'e bağlı bir grip pandemisi yaşandığı'' belirtilen yazıda, Türkiye'de pandemik grip aşılamasının 2 Kasım 2009 tarihinde başladığı anımsatıldı.

''Aşılama faaliyetleri kapsamında 7 Aralık 2009 tarihinden itibaren veli onay formu ile velisi tarafından aşılanması uygun görülen öğrencileri aşılamak üzere görevlendirilecek sağlık personelinin bu öğrencileri okullarda aşılayacakları'' kaydedilen yazıda, ''bu nedenle okullarda aşılama için aşı ekibinin kullanmasına yönelik uygun aşılama odasının belirlenmesi, aşılanan öğrencilerin aşı günü ve ertesi gün izinli sayılması, yapılacak uygulama konusunda uygulama öncesi ve sırasında gelen sağlık ekibiyle koordineli çalışılmasının sağlanması'' istendi.

AŞI ODALARI KURULACAK

Milli Eğitim Bakanlığı da il milli eğitim müdürlüklerine birer yazı göndererek, Sağlık Bakanlığı'nın yazısı çerçevesinde, okullarda aşılamanın bugün veli onay formu ile başlayacağını belirtti. Okullarda aşılama odaları tahsis edilmesi talimatı verilen Milli Eğitim Bakanlığı yazısında, sağlık ekipleriyle koordineli çalışılması, gerekli kolaylığın sağlanması ve öğrencilerin aşı günü ve ertesi gün izinli sayılması istendi.