Sevişme sahnesi filmin önüne geçti

11 Aralık'ta vizyona girecek 'Gecenin Kanatları' filminin 'Yusuf'u Murat Ünalmış: "45 saniyelik bir sevişme sahnesi filmin önüne geçti! Bu durum filme emek veren tüm ekibi son derece rahatsız etti. Böyle şeylerin konuşuluyor olması bizim adımıza hem ayıp hem de çok acı verici!"

Pazartesi 07.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009 14:07
ABONE OL
Mahsun Kırmızıgül'ün yönettiği 'Güneşi Gördüm'de canlandırdığı 'Mamo' karakteriyle yıldızı parlayan Murat Ünalmış, 11 Aralık'ta vizyona girecek 'Gecenin Kanatları' adlı sinema filminde ise; 400 metre koşucusu genç bir atleti canlandırıyor. 'Yusuf' karakteri için dört ay boyunca Avrupa rekortmenleriyle antrenman yaptığını söyleyen Ünalmış, "Film daha vizyona girmeden Beren Saat'le olan sevişme sahnelerinin gündeme gelmesinden rahatsızım. 45 saniyelik bir sahne filmin bu kadar önüne geçmemeliydi. Bu gerçekten çok ayıp ve çok acı" dedi.

BEREN SAAT FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

MURAT ÜNALMIŞ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZSORUMLULUK VERDİLER

'Gecenin Kanatları' projesine hangi aşamada dahil oldunuz?

Filmdeki 'Yusuf' karakteri benim için yazıldı. Hikaye önceden mevcuttu ama proje gündeme gelince senaryo bana göre oluşturuldu. Mahsun Kırmızıgül ve Murat Tokat, "Biz yeni bir film daha yapıyoruz ve seni düşünerek yazıyoruz" dediklerinde çok heyecanlandım. Çok onur duydum. Bana çok büyük bir sorumluluk verdiler.

'Yusuf' nasıl bir karakter?

Yusuf aslında çok sıradan bir adam... Günlük hayatınızda karşınıza çıkabilecek genç ve temiz bir çocuk. Ancak en önemli handikapı, bilmeden bir militana aşık olması. 400 metre koşan bir koşucu ve sporcu olarak iyi bir kariyer yapmak istiyor. Bu sırada karşısına bir kız çıkıyor ve onun militan olduğunu bilmeden aşık oluyor. Hayatı altüst oluyor. Filmde, Yusuf'un psikolojik gel-gitlerini de göreceğiz. 'İnsanlar aşk için ideallerinden vazgeçer mi?' sorusuyla yüzleşeceğiz..

Profesyonel bir sporcu olmanız, koşucu rolünü canlandırırken size avantaj sağladı mı?

Tabii ki... Uzun yıllar basketbol oynamış profesyonel bir sporcuyum. Bir atleti canlandırırken de bunun avantajlarını yaşadım. Film için dört ay koşu idmanları yaptım. Gerçek Avrupa rekortmenleriyle birlikte koştum. Haftanın dört-beş günü Burhan Felek Spor Salonu'ndaydım. Film için sigarayı bıraktım. 'Güneşi Gördüm' filminde 15 kilo vermiştim, 10 kilosunu geri aldım.

Sette yorgunluktan dolayı baygınlık geçirdiğiniz doğru mu?

Koşu sahnelerinin çekimi, yaklaşık 13-14 saat sürdü. Sabahın erken saatlerinde başladık ve akşama kadar nerdeyse hep çalıştık. Nereden baksanız 30 kilometre kadar yol koştum o gün. Hava da çok sıcaktı. Aşırı yorgunluktan dolayı tansiyonum yükseldi... Yarım saat dinlendikten sonra çekimleri tamamladım.

EKİBİ ÇOK RAHATSIZ ETTİ

Beren Saat ile olan sevişme sahneleriniz çok konuşuldu. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu konu beni ve filmde emeği geçen herkesi rahatsız ediyor. 45 saniyelik bir sahne, bütün filmin güzelliğini gölgelemeye başladı. Çıkan haberler yapımcıyı, yönetmeni, senaristi ve de filmdeki tüm emekçileri üzüyor haklı olarak. Yapımcı isteseydi, bu filme harcanan parayla 30 bölüm dizi çekerek köşeyi dönebilirdi. Sinema, biz oyuncular için dizilerden daha özeldir. Hepimizin canla başla çalıştığı çok önemli bir işte, çekilen 45 saniyenin konuşuluyor olması gerçekten çok ayıp ve çok acı.

Peki bu sahne senaryoda var mıydı yoksa sonradan mı eklendi?

Senaryoda vardı ama bzim için filmin kendisi önemlidir. Sevişme sahnelerini konuşanların, mutlaka bir sorunları olduğunu düşünüyorum. Bu film, aşk filmi... Mahsun Kırmzıgül ve Serdar Akar'ın birlikte çalışması çok daha önemli...