En büyük asker bizim Daniel!

İngiliz genç, babasıyla birlikte turist olarak geldiği Van'ın Gevaş ilçesini çok beğenerek yerleşti. 20 yaşına gelen Daniel askerlik yapmak için kışlanın yolunu tuttu

Salı 08.12.2009
Son Güncelleme: Salı 08.12.2009
ABONE OL
Annesi Ankara doğumlu Türk olan İngiliz vatandaşı Daniel Ömer Kropacek, 2007'de babası ile Van'a turist olarak geldi. Gevaş ilçesindeki Akdamar Adası'nı gezdikten sonra iskelenin yanında bulunan restoranda dinlenen Kropacek, bölgenin güzelliği ve insanların sıcakkanlılığından etkilenince hayatının kararını aldı. Birkaç gün sonra İngiltere'ye dönen genç adam babasından izin alarak bir yıl sonra tekrar Gevaş'a döndü. Kropacek, Akdamar Adası'nın karşısındaki restoranda çalışmak için işletme sahibi ile görüştü. Bu isteği kabul olan Kropacek aynı yere çadır kurarak yeni bir hayata başladı. Bir yandan Türkçesini ilerletti, diğer taraftan Türk kültür ve geleneğini öğrendi. Türkiye'yi giderek daha çok seven genç adam vatandaşlık müracaatında bulundu. Prosedür tamamlandığında o artık, Türk kimlikli Ömer olmuştu. İlçe halkı tarafından da çok sevilen Daniel, 'Turist Ömer' diye anılmaya başlandı.

"HAYATIM TAMAMEN DEĞİŞTİ"
Gevaş'ı ziyaretiyle hayatının tamamen değiştiğini söyleyen Kropacek, "Buradaki insanların sıcakkanlılığı kalmamdaki en büyük neden oldu. Her Türk vatandaşı gibi, vatandaşlığın gereği olarak askere gitmek için müracaat ettim" dedi. Bu kararı aldıktan sonra İngiltere'ye gidip ailesiyle vedalaştığını ve vatani görevini yapmak üzere 15 gün önce Gevaş'a döndüğünü söyleyen genç, "Askerliğim Hatay Antakya'ya çıktı. Çok değişik duygular içindeyim. Şu anki duygularımı ifade etmem çok zor" dedi. Asker dönüşü yine Akdamar Adası'nın karşısındaki restoranda işe devam edeceğini belirten Kropacek, arkadaşları tarafından "En büyük asker bizim asker", "Daniel gidecek, geri gelecek" sloganları ile askere uğurlandı. Ömer, 15 aylık askerlik görevini yerine getirmek üzere Hatay'daki birliğine doğru yola çıktı. Ömer'in Türkiye'deki en yakın arkadaşı ve ona en fazla yardım eden kişi ise çalıştığı işyerinin sahibi İbrahim Alkan. Alkan, Ömer Kropacek ile iki yıl önce karşılaştığını anlatarak, "Bu karşılaşmanın ardından geçen yıl Ömer iki aylığına buraya geldi. Kamp alanımızdaki çadırda kaldı. Türkçe öğrenmek istediğini söyledi. Biz de kendisine yardımcı olduk'' dedi. Alkan, "Bu yıl mart ayında tekrar gelerek bu kez restoranda çalışmak istediğini söyledi. Biz de kırmadık. Asker olmak istediğini söyleyince yine kendisine yardımcı olduk'' diye konuştu.